Sektářské násilí v Severním Irsku. Katolíci házeli zápalné lahve na protestantskou oblast v Derry

0

Oblast Fountain Estate v severoirském Derry, která je obývaná protestanty, byla napadena severoirskou katolickou mládeží. Ta zaútočila zápalnými lahvemi i na zasahující policii. Jde o poměrně nečekaný projev obnovené sektářské nenávisti v Ulsteru.

Výtržnosti evropskými médii v podstatě přehlížené trvají už čtvrtý den. Jak tvrdí pozorovatelé, s každým dnem je dav katolíků větší a starší. Zatímco ze začátku útočili kameny a zápalnými lahvemi velmi mladí chlapci, včera byl zadržen i jeden padesátiletý muž.

Včerejší noční násilí bylo také nejdramatičtější. Ze strany severoirských republikánů vylétlo minimálně 26 zápalných lahví a nejméně tři lidé byli zraněni. Výši škod zatím nikdo nevyčíslil.

Část katolické komunity vyšla do ulic a demonstrovala svou solidaritu s protestanty, ale násilí pokračuje.

Protestanti žijící v západní části Derry tvoří drtivou menšinu. Tu tvořili vždy, ale před 50 lety to byla třetina města. Dnes je to asi jen 5 procent. Problémy mezi protestanty a katolíky už v Severním Irsku dávno nejsou takového rozsahu, jako v 70. a 80. letech, ale stále existují. Násilí posledních dní však nemá v posledních letech obdoby.

Komentáře

komentáře