Italská loď vylovila migranty z moře a chtěla je odvézt do Libye. Afričani chtěli posádku zabít

0

Případ italského trajektu Vos Thalassa, který italské úřady nechtěly pustit do domovského přístavu kvůli africkým migrantům na palubě, dostává nový rozměr. Afričany, které posádka vylovila z moře blízko Libye, chtěla loď vysadit na libyjském pobřeží, ale Afričané posádce pohrozili smrtí, jestli je neodveze do Itálie.

Podle prvních informací plul trajekt blízko libyjského pobřeží, když zachytil volání o pomoc. Běžný případ. Pašeráci naloží migranty na nějaký člun a hned začnou volat o pomoc. Protože trajekt na místo dorazil dříve, než libyjská pobřežní stráž, všech 66 migrantů naložil. Mělo se za to, že trajekt chtěl migranty odvézt do Itálie, ale předtím se stalo něco jiného.

Protože se trajekt nacházel u Libye, posádka “zachráněným” Afričanům oznámila, že je vysadí v Libyi. Volali přeci o pomoc, tak by jim mělo být jedno, na jakém břehu skončí. Hlavně neskončit pod vodou. Jenže Afričané v tu chvíli začali posádce vyhrožovat, že pokud je neodvezou do Itálie, že je zabijí. Loď tedy změnila kurz a zamířila k Itálii. Nejprve požádala o přistání s tím, že má na palubě migranty, ale to italské úřady odmítly. Zákaz je zákaz. Poté se podařilo odeslat zprávu, že migranti posádce hrozí zabitím.

Věci se pak daly do pohybu a k trajektu dorazila italská pobřežní stráž, která si Afričany přebrala a odvezla do Itálie, kde už probíhají výslechy a snaha zjistit, kdo za “vzpourou” stál.

Média ovšem upozorňují na dilema, kterému obchodní lodě čelí. Podle námořního práva je zakázáno odmítnout pomoc lidem v nouzi. Ovšem ve chvíli, kdy nějaká menší posádka na palubu naloží větší počet ke všemu odhodlaných Afričanů, stává se fakticky jejich rukojmím. A to je další věc, kterou musejí odpovědné úřady vyřešit.

Komentáře

komentáře