Německo rozhazuje za “potřebné” imigranty, ale nemá peníze pro vlastní důchodce

0

Běžný český důchodce by si pískal, ale pro německého důchodce je důchod nižší než 800 eur problém. A tento problém v současnosti řeší téměř polovina německých důchodců.

V roce 2016 asi 8,6 milionů německých penzistů pobíralo důchod nižší než 800 eur měsíčně. Je třeba si uvědomit, že životní náklady v Německu jsou vyšší, než v ČR, proto nejde výši německých důchodů s těmi českými srovnávat.

Průměrný nájem bytu mimo městská centra je okolo 500 eur. A to nemáme zaplacenou elektřinu a další nutné náklady. A co jídlo?

Levicová poslankyně Sabine Zimmermann upozorňuje na to, že velká část penzistů se pohybuje na hranici bídy a v mnoha případech i pod její hranicí. A výhledy do budoucna nejsou růžové, protože pro mnohé důchodce mizí záchranné sítě ve formě společného bydlení s partnerem, kdy se o pevné náklady dělí společně.

Na druhou stranu Německo směle utrácí miliardy za imigranty. A nejde jen o přímé náklady, ale i o náklady nepřímé, jako jsou investice do policie, školství a sociálních služeb. V roce 2016 Německo v přímých nákladech za migranty utratilo 20 miliard. Při počtu asi 20 milionů německých důchodců mohla tisícovka eur skončit na kontě každého z nich. A to by mělo smysl.

Komentáře

komentáře