Polsko si připomnělo Krvavou neděli z roku 1943

0

Multinárodní a multietnické státy či společenství neměly v historii dlouhého, a často ani dobrého trvání. Spolužití cizích lidí pod jednou vládou nedělá dobrotu dnes, a nedělalo dobrotu nikdy. Své o tom vědí Poláci a Ukrajinci, kteří se (nejen) v Druhé světové válce navzájem vyvražďovali. Své oběti dnes uctili Poláci.

Vzpomínkovou událost zahájila katolická mše v polní vojenské katedrále ve Varšavě, které se účastnili přední polští politici.

Polsko si teprve podruhé (státní svátek byl vytvořen v roce 2016) připomnělo oběti etnických čistek z let 1943 a 1944 provedených Ukrajinskou povstaleckou armádou. Ta usilovala o to, aby poválečná Ukrajina byla suverénní a národně homogenní stát. Tedy stát Ukrajinců bez jiných národů.

Během masakrů mělo zahynout až 100 tisíc lidí, převážně žen a dětí, protože muži už byli většinou oběťmi represí a deportací jak sovětského tak nacistického režimu.

V odvetných útocích ze strany Poláků pak zahynulo až 12 tisíc Ukrajinců.

Státní svátek připadá k výročí tzv. Krvavé neděle v roce 1943, kdy Banderovci souběžně zaútočili na nejméně 99 vesnic ve Volyni. Během jediného dne tak bylo zavražděno až 8 tisíc Poláků.

Komentáře

komentáře