Proč jsou v Nejvyšším soudě USA jen katolíci a židé?

0

Je to takový paradox, nad kterým se včera po Trumpově vyhlášení jeho kandidáta na uvolněné místo v Nejvyšším soudě USA zamýšlel celý Twitter. Spojené státy byly založeny protestanty, a protestanti jsou i dnes bráni jako praví Američané. Konečně i dnes tvoří mezi různými náboženskými skupinami v USA většinu. Přesto jsou soudci Nejvyššího soudu složeni z katolíků a židů. Jak je to možné?

Američan, to byl vždy WASP – Bílý anglo-saský protestant. Katolická víra byla víra imigrantů. Ať už Španělů, se kterými měli Američané spíš napjaté vztahy, nebo Irů a později i Italů. O židovské víře nemluvě. Jak se tedy stalo, že zástupci těchto dvou náboženství zasedají v Nejvyšším soudě USA a není zde ani jeden stoprocentní protestant (viz.dále)?

Předně je třeba říct, že výběr soudců do Nejvyššího soudu neprobíhá tak, že berou ty nejlepší, nejchytřejší, nejschopnější. Soudce Nejvyššího soudu nominuje prezident, když se v něm uvolní místo, a jeho kandidát, nebo kandidátka, má zaručit, že bude podporovat prezidentovu politiku, či politiku těch, kdo prezidenta řídí. Kandidáti samozřejmě nejsou bráni odněkud z okresního soudu a musí jít o zkušené soudce na federální úrovni. Ale takových je spousta. Jen teď Trump volil z “užšího” výběru asi 28 nominantů. A rozhodl se pro dalšího katolíka.

Katolíci tvoří asi 20 procent obyvatel USA a to především díky rostoucí hispánské populaci. Počet katolíků v USA ovšem klesá. Ze současných, pokud bude nominace Bretta Kavanaugha potvrzena, devíti soudců, jich je šest katolíků. Respektive pět. Neil Gorsuch byl vychován jako katolík, ale nyní navštěvuje protestantský kostel. Pozoruhodný je také počet židů mezi soudci Nejvyššího soudu. Jsou zde tři. Tvoří tedy třetinu soudců, ačkoliv jejich zastoupení v populaci USA je jen 1,9 procent. Všechny tři nominoval buď Bill Clinton nebo Obama.

CNN se snaží na tuto otázku odpovědět, ale neúplně. Ačkoliv zmiňuje nadproporční podíl židů, nezabývá se jimi, a soustředí se jen na katolíky. A ačkoliv jednou z katolických soudkyňí je Obamou navržená Portorikánka Sotomayor, CNN tvrdí, že katolíci jsou republikánskými prezidenty nominováni proto, že katolíci jsou konzervativnější než protestanti.

A to je nakonec to, co určuje, koho prezident vybere. Náboženství může definovat vaše politické postoje, ale tyto postoje jsou nakonec důležitější, než vaše náboženství. Sotomayor je katolička, ale je jednou z nejvíce liberálních soudkyní. Stejně tak tři židovští soudci Nejvyššího soudu mají levicové postoje, ač je mezi americkými židy i rostoucí skupina konzervativců, která podporuje Trumpa.

Tedy přesnou odpověď nenabízí ani CNN ani Středoevropan. Samozřejmě není vyloučena ani nějaká zákulisní hra, tajná bratrstva, něčí zájmy. Ač se jedná o konspirace, svět na zákulisních hrách funguje, a Amerika je v tomto velmi specifickou zemí. Ale nejsou na to důkazy.

Komentáře

komentáře