Švýcarsko: Irácký džihádista nemůže být deportován, protože by ho doma mučili

0
Ilustrační foto

V Iráku narozený a ve Švýcarsku vychovaný džihádista je dalším příkladem překonaných evropských azylových zákonů, které nedokáží adekvátně reagovat na aktuální situaci.

V září 2016 švýcarská média informovala o mladém Iráčanovi, který v roce 2015 odcestoval do Iráku na podporu Islámského státu, a dostal zákaz se do Švýcarska vrátit. To se mu nicméně v létě 2016 povedlo a byl zatčen.

Jeho případ proběhl médii a právě z toho důvodu soud v Basileji rozhodl, že Iráčan nemůže být deportován zpět do Iráku. Důvod? Mohl by být mučen.

Média totiž zveřejnila jeho tvář a pro irácké úřady by tak byl snadno identifikovatelný. Členům Islámského státu hrozí v Iráku smrt. A protože evropské státy nevydávají lidi do zemí, kde jim hrozí smrt, nebo mučení, Iráčan smí ve Švýcarsku zůstat. A jelikož nespáchal trestný čin, nebo alespoň nejsou žádné důkazy, tak nebude ani omezen na svobodě.

Iráčan byl přitom radikálním islamistou už na střední škole a švýcarské úřady dobře vědí, že je schopen pro svou víru čehokoliv. Nemohou s ním ale nic dělat. Jen ho sledovat, pokud na to budou mít lidi a zdroje, a čekat.

Komentáře

komentáře