Web konspiratori.sk Středoevropanovi “vylepšil” známku. A co dál?

0

Web konspiratori.sk je iniciativa, která ohodnocuje alternativní mediální weby podle známek, a na základě svého “odborného” hodnocení pak vytváří seznamy pro své partnery. Jedním z partnerů této iniciativy je i česká společnost Seznam, která seznam využívá, a stránky, které na tomto seznamu jsou, mají omezenou možnost výdělků z reklamy.

Nějaký čas už je na tomto seznamu i Středoevropan. Ocitl se tam za článek s videem, na kterém nebílí mladíci inscenují bití bílého chlapce někde v Holandsku a mají z toho dobrou zábavu. Středoevropan tehdy útočníky označil jako migranty, a tím se podle konspiratori.sk dopustil manipulace, protože útočníci prý nebyli migranti, ale měli nizozemské občanství.

Iniciativu konspiratori.sk jsem jako směšnou ignoroval až do doby, kdy se s ní spojil český Seznam, což pro Středoevropana znamenalo snížení příjmů z prokliků na reklamy – což je hlavní příjem tohoto webu. A podíval jsem se, podle jakých kritérií se na seznamu “Konspirátorů” může nějaký web ocitnout. Těch kritérií je pět a jsou ve slovenštině.

1. Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru. Pevně věřím, že podle tohoto kritéria Středoevropana nikdo nehodnotí. Šarlatánstvím se nezabývám.

2. Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu. Toto bylo zřejmě kritérium, podle kterého se Středoevropan na seznamu ocitl. Odmítl jsem přijmout, že tmavý mladík s nizozemským občanstvím není imigrant, ale “Holanďan jako poleno”.

3. Stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”. Tak toto kritérium ne. Středoevropan zprostředkovává zprávy z hlavních světových médií, nebo reálná videa, informace fakticky podložené. Tedy žádné konspirace a žádné bludy.

4. Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napr. “vyrovnávanie si účtov”, hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď. Středoevropan se takovému obsahu snaží vyhnout od samého začátku. Zřejmě nejhorším vulgarismem, který v mém slovníku najdete, je slovo zmetek. Ani toto nemohlo být řádné kritérium obsahu webu.

5. Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov. Středoevropan musel ve svých začátcích, na jaře 2017, sundat z webu celkem tři články (článků je v tuto chvíli na webu 3812). Ne dost důkladně jsem si tehdy prověřil zdroje a zveřejnil jsem nesmysl. Po upozornění jsem články ihned stáhl. Na síti mohly být maximálně jeden den. Středoevropan hraje od začátku s otevřenými kartami. Ví se kdo za ním stojí a ví se kdo články píše.

V březnu jsem autory webu Konspirátoři oslovil s tím, aby mi vysvětlili, co můj web na jejich seznamu dělá. Odpověděli, že se tam ocitl na základě rozhodnutí komise, která rozhodla podle jejich kritérií, a zda mám zájem o přehodnocení. Napsal jsem, že samozřejmě zájem mám. Zatímco na jejich seznamu se Středoevropan ocitl hned, “přehodnocení” trvalo 4 měsíce. Teprve když jsem pohrozil žalobou, dostal jsem konečně odpověď.

Tak tedy, tramtadadá. Nezměnilo se nic. Středoevropan na tomto seznamu zůstává dál, protože komise tak rozhodla. Vyjádření této iniciativy je zde:

web stredoevropan.cz bol opätovne prehodnotený a jeho priemerne udelené
hodnotenie bolo znížené zo 7,5 na 6,8.

Vzhľadom na stanovené rozsahy hodnotení zoznamov na webe projektu
Konspiratori.sk doména stredoevropan.cz ostáva na Zozname stránok so
sporným obsahom (weby s priemerným hodnotením nad 6,0).

Požádal jsem o podrobné vyhodnocení. Velmi mě zajímá, jak web, který zveřejňuje zprávy z hlavních světových médií, které se do našich médií nedostanou, může “konspirovat”. Snad nebudu čekat další 4 měsíce.

Aktualizace:

Jak z přiložené komunikace vyplývá, umístění na seznam stránek Konšpirátoři je nepřezkoumatelné, a dochází k němu jen na základě subjektivního nekonkrétního hlasování “poroty”.

Komentáře

komentáře