Melbourne přerůstají přes hlavu problémy se súdánskými gangy

0

Smrt mladé súdánské dívky v Melbourne spustila debatu o kriminalitě Afričanů. K situaci se vyjádřil ministr vnitra Peter Dutton, který řekl, že ve státě Victoria je velký problém se zákonem a pořádkem, a dokud vláda zákona nebude znovu obnovena, budou čelit útokům další lidé. Smrt dívky mají na svědomí mladí z její vlastní komunity.

Kromě ministra se vyjádřil i premiér Austrálie Turnbull. Ten řekl, že ohledně súdánských gangů panují reálné obavy a zopakoval své starší vyjádření, že lidé se kvůli pouliční kriminalitě bojí chodit večer najíst do restaurací.

Jeho slova pobouřila představitele africké komunity v Austrálii, podle kterých prý premiér využívá situace “súdánské diaspory” k politickému fotbalu.

To ale zase rozčílilo ministra Duttona, který ze situace obvinil premiéra státu Victoria, Dana Andrewse. Problém prý bude existovat tak dlouho, dokud bude premiér Andrews předstírat, že žádný problém neexistuje.

“Andrews ani nepřizná, že súdánské gangy existují, tak jak může problém s nimi řešit? Je odtržený od reality a další lidé budou zraněni nebo něco horšího, dokud se problém nevyřeší.”

Andrews nyní opatrně přiznává, že problémy existují, a říká, že je třeba pracovat s celou komunitou, což je obvyklá mantra v celém západním světě při řešení obtíží s etnickými menšinami. Přiznává také, že u některých mladíků se problém bude muset řešit jejich umístěním do vězení a že policie už dostala potřebné zdroje.

Opoziční politici problém bagatelizují. Vůdce opozice Matthew Guy říká, že ano, že je tu v současnosti problém se súdánskými gangy, ale v budoucnu být nemusí, a může být problém s někým jiným. Podle něj nezáleží, odkud kdo pochází.

Jenže přesně tento postoj razili v USA, ale i ve Francii a dalších zemích západní Evropy. A jak dopadla města jako Detroit, Baltimore nebo Paříž si každý může ověřit sám.

Komentáře

komentáře