Na turecko-řecké hranici roste počet ilegálních přechodů. Oproti minulému roku o 122 procent

0

Počet ilegálních migrantů, kteří se dostali přes řeckou hranici, stoupl oproti stejnému období loni o 122 procent. Pod tlakem je především turecká pozemní hranice na evropské straně.

Zatímco Itálie a Španělsko jsou destinacemi migrantů z Afriky, migranti ze středního východu a zemí dále na východ stále preferují Řecko. Zatímco dříve připlouvali hlavně na řecké ostrovy, nyní prý pašeráci tlačí na řecko-tureckou hranici, která je vymezena řekou Evros. A na ní se nevztahuje dohoda s EU. Do 8. července tudy přitáhlo 24 tisíc běženců.

Toto číslo znamená nárůst o 122 procent oproti roku 2017 a může znamenat, že Evropa podceňuje skutečné počty procházejících migrantů. Protože ilegální migrace je obecně velice špatně evidovaná. Například Nizozemí tvrdí, že dvě třetiny migrantů, kteří k nim dorazí, nebyli předtím zaregistrováni v žádné jiné zemi. Prostě prošli Evropou zcela bez kontroly.

Turci se snaží migranty zadržovat. Alespoň zatím. Jen minulý týden jich zastavili 7000.

Ale v Turecku se jich nacházejí další statisíce a mnozí chtějí do Evropy. Stačí, aby se v Turecku zhoršila situace, a nikdo je nezastaví. Pouze vysoká hraniční zeď o které už se dlouho mluví, ale zatím se nic nedělá.

Komentáře

komentáře