Před dvěma lety zkusil zabít tři lidi za pokřiku Allahu Akbar. Teď ho propustí

0

Muž jménem Ayanle Hassan Ali, u kterého lékaři diagnostikovali schizofrénii, a který se před dvěma lety pokusil nožem zabít tři kanadské vojáky, byl shledán trestně neodpovědný za své činy, a bude moci opustit střeženou léčebnu do místa, které není nijak střežené. Kvůli tomu, co Ali při útoku křičel a jak vypovídal, byl jeho čin zpočátku posuzován jako islamistický teroristický útok.

Soud Aliho na začátku tohoto měsíce neuznal vinným z terorismu kvůli jeho psychické poruše. Obžaloba se sice odvolala, ale rozhodnutí podložené lékařským posudkem jen těžko zvrátí.

Z přísně střeženého zařízení bude moci Ali brzy mezi lidi a stačit k tomu bude doprovod někoho z nemocnice nebo někoho, koho nemocnice schválí. Že by klidně mohl udělat to, co předtím?

Když Ali po svém zadržení vypovídal, zdálo se, že má v hlavě vše perfektně srovnané. Řekl, že vojáci jsou “legitimní terč” kvůli akcím Kanady v muslimských zemích a on se chtěl stát mučedníkem. Prý ho poslal Alláh, aby “zabíjel lidi”.

Ali tehdy vstoupil do vojenského náborového centra, kde dlouhým nožem postupně napadl tři vojáky a způsobil jim vážná zranění.

Komentáře

komentáře