Video: Amerika jako země kontrastů

0

Česká republika je poměrně klidná země, kde když dojde k nějakému vážnému zločinu, všichni jsme tím otřeseni a nechápeme, jak se to mohlo stát. Jinak jsme k sobě obecně celkem hodní a navzájem se tolerujeme. A ačkoliv chování dětí jde spíš k horšímu, stále ještě jsme zemí, kde děti starším uvolní místo v tramvaji, nebo jim pomůžou, když se něco stane.

Velká část Ameriky funguje na podobném civilizačním schématu. Ať už jsme křesťané, nebo ne, všichni nějakým způsobem respektujeme Desatero, a vnímáme ho jako morální kompas.

To je případ i trojice dětí z amerického Colorada, která na ulici našla peněženku napěchovanou penězi. Protože v peněžence byly i doklady, našly adresu majitele, a peněženku mu donesly. Mohly si peníze nechat a peněženku zahodit, a nikdo by na to asi nepřišel, ale ty děti byly vychovány v tom umět rozeznat co je dobré a špatné, a dělají to, co je správné.

Jiné děti, ve vedlejším Texasu, v Dallasu, měly zřejmě jinou výchovu. Video je zachycuje, jak vybíhají z aut se zbraněmi na dvojici, která venčí psa, a pod hrozbou násilí je oloupí a ujedou pryč. Možná také vědí, co je dobré a co špatné, ale dělají to, co není správné.

Bohužel, současná Amerika vidí víc a víc příkladů toho druhého chování. Život ve velkých městech má hrozně nízkou cenu a pro váš telefon nebo peněženku o něj můžete přijít tak rychle, jako lusknete prsty.

Komentáře

komentáře