Policie ztratila kontrolu nad nočním Amsterdamem a proti kriminalitě už ani nezasahuje

0

Hlavní město Holandska, Amsterdam, se po setmění mění v “městskou džungli”. Policie je v nočním Amsterdamu zcela bezmocná a zločin, násilí a prodej drog se vymykají kontrole. Toto si Holanďané před časem asi nepředstavovali.

Městský ombudsman Arre Zuurmond použil přímo výraz “městská džungle”. Podle něj v nočním Amsterdamu nevládne žádná autorita a policie situaci nezvládá.

Drogy jsou na ulici prodávány zcela otevřeně, pěší zóny se používají pro závody kol a aut, velmi se krade a dochází i k další kriminalitě a pro to vše má ombudsman jeden výraz – chaos.

Problém má souvislost s další věcí. V Amsterdamu žije část z asi 160 tisíc lidí, kteří mají být ve výkonu trestu, ale vyhýbají se mu. Tito lidé pochopitelně pokračují v kriminální činnosti.

Ombudsman udělal experiment a nechal nainstalovat tři kamery do centra města na náměstí Leidseplein. Jednu noc napočítali celkem 900 přestupků a trestných činů. Většinou mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno. Kriminalitě prý prospívá atmosféra bezvládí.

“Pěší zónou se prohánějí skútry, všude je slyšet řev, prodávají se drogy, krade se,” dodává ombudsman a říká, že policie se obvykle ani nesnaží zasahovat. Prý jsou i případy, kdy lidé otevřeně močí na policejní dodávku, a její osádka neřekne ani slovo.

Praha by se měla z příkladu Amsterdamu poučit. Jediný recept na bezpečí v ulicích je nekompromisní policejní přístup a pravidlo rozbitého okna. To říká, že i malé tolerování přestupků se může změnit v situaci, kterou už nepůjde zvládnout.

Komentáře

komentáře