Britský soud poprvé rozhodl podle práva šaríja

0

Právo šaríja není jen o sekání rukou a kamenování, jak převládá populární názor, ale řeší prakticky všechny záležitosti muslimského života. Soud v Británii nyní poprvé toto právo akceptoval, když rozhodoval o sporu dvou muslimských manželů.

Žena jménem Nasreen Akhter požadovala, aby ji britský soud rozvedl s mužem jménem Mohammed Shabaz Khan, kterého si v roce 1998 vzala v islámském obřadu. Podle britského práva požadovala finanční vyrovnání z majetku svého muže. Ten ale argumentoval, že nebyli oddáni podle britského práva, ale podle práva šaríja. Soud ovšem jejich sňatek podle islámského práva uznal v Británii za platný a rozhodl v ženin prospěch.

Pakistánský pár se podle islámských pravidel sezdal před 20 lety v Londýně. Soudy, které jejich případ řešily, odmítly platnost jejich sňatku uznat a teprve Nejvyšší soud rozhodl, že právo šaríja v Británii platí.

Přitom v minulosti se po muslimech požadovalo, aby svůj sňatek uzavřený podle islámského práva ještě uzavřeli také občanskou formou podle britských zákonů. Zdá se, že to už nyní neplatí.

Komentáře

komentáře