Mešita v Amsterdamu ukrývala bojovníky Islámského státu. Policie to věděla a nezasáhla

0

Mešita El Tawheed v Amsterdamu měla podle holandských médií ukrývat džihádisty, kteří odcházeli bojovat pro Islámský stát.

Deník Telegraaf včera zveřejnil fotografii, ze které toto tvrzení vychází. Jsou na ní čtyři známí islámští extremisté spolu s dalším mužem ze správy této mešity a nacházejí se v této mešitě. Policie již pravost této informace potvrdila.

Dva z mužů na fotografii se krátce po pořízení fotky přidali k IS a další dva pracovali na výrobě výbušnin a bomby. Jeden z nich, holandský konvertita, pracuje jako náborář pro džihád a policie o něm ví. Tento muž, Keith Rienksma, prý v Holandsku šíří v posledních třech letech propagandu IS, aniž by proti němu úřady jakkoliv zasáhly.

Rienksma a další muž byli také na žádost policie vyřazeni z programů městské rady Amsterdamu na deradikalizaci. Podle policie by to prý zasahovalo do jejího vyšetřování.

Jde buď o další skandální selhání policie některého státu západní Evropy, kdy jednoduše chybí zdroje na zásah proti islámským extremistům a jejich důkladné sledování, nebo měla policie mezi nimi svého člověka, kterého chtěla krýt, a skupinu skutečně sledovala a případnému teroristickému útoku by zabránila. Ale nezabránila odchodu mužů do řad Islámského státu, ani šíření jejich propagandy.

Komentáře

komentáře