Britská strana UKIP vyzývá k ukončení cenzury ze strany technologických společností

0

Britští Nezávislí ze strany UKIP, kde byl dlouhá léta předsedou Nigel Farage, vyzvali v souvislosti s pokračující cenzurou ze strany technologických společností k jejímu ukončení.

Ačkoliv k cenzuře obsahu i jednotlivců nebo organizací už dochází dlouhodobě, případ vymazání Alexe Jonese a jeho InfoWars z tohoto týdne je bezprecedentní v tom, že hned několik velkých společností (Facebook, Google, Spotify a Apple) postupovalo koordinovaně a účty Jonese ze svých platforem smazaly během stejného dne.

Tento krok vedle mnohých dalších kritizoval server WikiLeaks, který varuje před “schopností Facebooku cenzurovat rivalské vydavatele, což spolu s kulturním imperialismem San Francisca snižuje politickou diverzitu”.

Vedle Trumpa, který nedávno kritizoval Twitter kvůli jeho cenzorským praktikám vůči pravici, které zasáhly i předsedu strany UKIP, se nyní UKIP ozývá znovu a důrazněji.

“Svoboda slova je na západě v ohrožení a my musíme na její obranu stát pevně. Jinak budou všechny disidentské hlasy potlačeny.”

Podle předsedy UKIP Battena je likvidace Jonese likvidací alternativních médií. A připomněl, že Jones neporušil žádný zákon, pouze pravidla platforem, ale podle něj by k mazání obsahu či účtů mělo docházet jen tehdy, pokud je porušen zákon.

Jistě nejde o poslední hlas vzdoru vůči diktátu technologických gigantů. Faktem ovšem je, že v jejich případě ani v USA (Nejvyšší soud) ani v Evropě nebylo rozhodováno na nejvyšší úrovni, ve které by vrcholní právníci řekli buď a) ano, můžete jako soukromá společnost cenzurovat koho chcete, nebo b) ne, můžete cenzurovat jen obsah, který je protizákonný, a musíte rozlišovat, v jakých zemích je protizákonný. Toto právní kolečko by mohl v USA iniciovat právě prezident Trump.

Komentáře

komentáře