Odsouzení somálští piráti požádali v Německu o azyl a žijí v zemi na náklady státu

0
Proces se Somálci v roce 2010

Nové vyšetřování odhalilo, že z deseti somálských pirátů, kteří byli uznáni vinni z přepadení německé lodi, jich 5 v Německu požádalo o azyl a žijí z peněz německých daňových poplatníků.

V minulosti by byli popraveni. V roce 2012 bylo 10 somálských pirátů uznáno vinnými z přepadení německého trajektu Taipan a byli odsouzeni k různým trestům v procesu, který Německo stál více než milion eur. Po soudu se o pirátech přestalo mluvit, dokud oficiální vyjádření o jejich osudu nepožadovala AfD.

Podle vyjádření soudu v Hamburku se čtyři z nich vrátili do Somálska, jeden odcestoval do Švédska a pět zbylých v Německu požádalo o azyl.

Ačkoliv všem pěti byl azyl zamítnut, nikdo z nich nebyl deportován, protože nemají pas, Somálsko jim je nechce vydat, a do Somálska z Německa nelétá žádný přímý let.

Pod slibem anonymity jeden z nich promluvil s deníkem Die Welt s tím, že když byli ve vězení, navštívili je lidé z pro-migračních organizací, a když vězení opustili, ti nejmladší z nich byli posláni do školy. Nejstarší z nich se nebyl schopen naučit německy a stále žije v azylovém domě.

Somálec se vyšetřováním ze strany AfD cítí pobouřen a přijde mu nespravedlivé, aby se na něj lidé dívali jen jako na piráta, když prý od propuštění nemá se zákonem žádné problémy. V Německu si našel ženu, se kterou má dítě a měsíčně dostane asi 1350 eur.

“Mé dítě se tu narodilo a vyroste tu se mnou”, říká.

Komentáře

komentáře