Válka slov i činů mezi salafistickou Saudskou Arábií a Kanadou

0

Kvůli kritice kanadského ministerstva zahraničí vůči zatýkání lidskoprávních aktivistů v přísně islámském království a výzvě k jejich okamžitému propuštění Saudská Arábie zareagovala zcela bezprecedentně a vedle hrozeb přešla i k některým činům.

Nejprve státní saudská média v pondělí zveřejnila grafiku, na které letadlo kanadských aerolinií míří na dominantu Toronta, s textem o strkáni nosů do věcí, do kterých nikomu nic není, a s jasným náznakem, že by Kanadu mohl potkat osud Dvojčat z 11.9.2001.

Připomeňme si, že 15 z 19 atentátníků pocházelo ze Saudské Arábie, stejně jako mozek celé operace, Usáma bin Ládin.

Pak ze země vyhostila kanadského velvyslance a hrozí, že odvolá všech asi 15 tisíc studentů, kteří v Kanadě studují a jsou této zemi určitým zdrojem příjmů.

Kanadské ministerstvo zahraničí je kroky Saudů znepokojené.

“Kanada bude vždy stát za ochranou lidských práv, neméně tak ženských práv a svobody slova po celém světě. Naše vláda nebude váhat propagovat tyto hodnoty a věří, že vůči mezinárodní diplomacii je tento dialog kriticky důležitý.”

Saudská Arábie je náboženským soupeřem Íránu, ačkoliv jde o stejně diktátorský režim. Ovšem díky svému lokajství vůči Spojeným státům, a spojenectví s Izraelem, je toto království spojencem i České republiky. A to i přesto, že existuje mnoho podezření na to, že Saudové financovali a financují džihádistické rebely v Iráku a Sýrii a měli se podílet i na chemických útocích tamtéž.

Komentáře

komentáře