Do Španělska dorazila loď s dalšími migranty. Tentokrát však bez uvítacího výboru a hned do basy

0

AP – Ve čtvrtek dovezla do španělského přístavu Algeciras záchranná loď 87 afrických migrantů, kteří se tentokrát nedočkali uvítání, jako ti ze dnů minulých. Podle pozorovatelů jde o náznak změn na španělské politické scéně. Španělská neziskovka Proactiva Open Arms tvrdí, že se jedná většinou o Súdánce, včetně 12 dětí, kteří byli vyzvednuti u libyjských břehů.

Španělsko lodi povolilo přistání poté, co to ostatní, bližší země, odmítly.

Ale zatímco dřívější migranti těžili z postoje španělské socialistické vlády, která vyzdvihovala “práva” migrantů a například nabízela zdravotní péči i migrantům bez trvalého pobytu, dorazivší Súdánce čeká něco jiného.

Projdou přijímacím procesem jako každý migrant zachráněný na moři, budou po dobu 72 hodin drženi policií v migračním táboře, absolvují lékařskou prohlídku, identifikací a budou zadrženi dokud nedostanou azyl, nebo nebudou deportováni.

Vládní úřednice pro migraci, Magdalena Valerio, řekla, že vláda do konce roku nevydá na migranty žádné další peníze.

Španělské neziskovky, které migrantům pomáhají, vládu obvinily, že “náhle změnila postoj” a nově příchozí “diskriminuje”.

“Chtěli bychom, aby Španělsko zůstalo bezpečným útočištěm a hrází proti populismu Salviniho a Le Pen,” prohlásil přední španělský aktivista Daniel Mendez.

Kritici vlády říkají, že vlídný přístup k migrantům zvýšil počty příchozích, a vláda si prý tyto kritické hlasy uvědomuje a chová se podle nich.

Komentáře

komentáře