Když se na včerejším protestu v Charlottesville neukázali “nacisté”, demonstranti se napadli mezi sebou

0

Tento víkend si Amerika připomíná jeden rok od událostí v Charlottesville ve Virgínii. Připomeňme si i my, co se tehdy stalo, a nejen onen víkend, ale i v týdnech předcházejících.

Charlottesville je univerzitní město ve státě Virginia. Ve starých dobrých časech nechali dobří lidé tohoto města do parku v centru umístit sochu generála Lee, aby vzdali tomuto vojevůdci z Virginie pocházejícímu hold. V minulém roce ovšem došlo v mnoha městech především na americkém Jihu, jehož je Virginie součástí, ke kampani za odstranění takových soch a podobných symbolů odkazujících na bílou americkou minulost. Ke stejnému kroku přistoupila i radnice v Charlottesville. Soud ovšem rozhodnutí zablokoval a tehdy se do věci vložili bílí nacionalisté.

Ti, na protest proti vymazávání bílé americké historie a jejích symbolů, uspořádali v Charlottesville nejprve menší, pokojnou akci a protože byla úspěšná, rozhodli se udělat akci větší, na kterou pozvali celou bílou americkou pravici. Jejich setkání dostalo název Unite the Right a účast na něm slíbilo mnoho současných předních aktivistů a skupin.

Organizátoři tehdy učinili velice efektivní překvapení, když se místo soboty ve dne, na kdy byla demonstrace ohlášena, sešli už v pátek v noci, a v počtu několika stovek prošli s pochodněmi městem. Levice byla tehdy totálně ponížena. Její hrstka, která se pochodu postavila do cesty, byla smetena stranou, a její militanti slibovali krvavou pomstu. Tehdy měli organizátoři operaci v Charlottesville ukončit a bylo by to obrovské vítězství a skvělé PR. Bohužel tak neučinili a druhý den vyrazili směrem ke konfrontaci ve městě.

Policie v Charlottesville měla od levicové radnice příkazy, které v konečném důsledku vedly k tragédii. Nechala do města přijít po zuby ozbrojené levičáky a černochy, které pustila na místo shromáždění nacionalistů. Když se pak tyto skupiny zákonitě střetly, tak nezasahovala. Dále rozpustila shromáždění nacionalistů, a jen jich, kteří museli cestou pryč projít davem levice a opět docházelo k bojům a opět policie nezasahovala. A nakonec se stalo to nejhorší. Ti nacionalisté, kteří parkovali ve městě, se nějak museli dostat ke svým autům a konečně i z města. To ale bylo zaplněné vyhecovanou levicí, která chtěla vidět krev. Když pak jeden nacionalista se svým autem vjel do ulice, která byla těchto lidí plná, a viděl, že pro něj není úniku, pokusil se o hazardní kousek a zkusil projet skrz ně ve strachu o život. Přitom bohužel autem mnoho lidí nabral a jedna z nich zraněním podlehla.

Smrt této dívky se pak stala záminkou pro nenávistná média, aby rozpoutala štvaní proti všem účastníkům bílé demonstrace, i záminkou k útokům na Trumpa, který až několik dní po demonstraci odsoudil násilí na akci, ale násilí z obou stran. Establishment samozřejmě chtěl, aby odsoudil jen bílé násilí, ale Trump věděl, že by to nebylo fér a ani přes kritiku se neopravil a nové prohlášení nevydal.

Letos, po roce, se Trump k Charlottesville znovu vyjádřil a odsoudil “všechen rasismus a násilí”. Samozřejmě že už jdou zase po něm, protože podle levice existuje jen bílý rasismus a násilí vůči rasistům a nacistům je legitimní.

Dnes se má konat bílá demonstrace znovu. Tentokrát ne v Charlottesville ale před Bílým domem. Většina známých aktivistů vyzvala, aby se lidé akce neúčastnili, protože je podle nich kontraproduktivní. Očekává se tedy malá účast. Velká účast byla ale včera v Charlottesville, kde několik tisíc demonstrantů skandovalo, že všichni policisté jsou rasisti. Když se ale ve městě žádní nacisté a rasisté neukázali, museli si je najít sami.

Nejprve napadli novináře.

A pak se napadli mezi sebou a napadli i zasahující policii

Komentáře

komentáře