Aquarius přijde o gibraltarskou registraci, pod kterou pluje

0

Alespoň malý a snad důležitý krok učinila vláda v Gibraltaru, která oznámila, že lodi Aquarius odebírá její gibraltarskou registraci. Důvodem rozhodnutí je fakt, že registrace byla umožněna k tomu, aby Aquarius prováděl na moři průzkum, ale nikoliv záchranné operace. Což je přesně to, co dělá.

Registraci končí platnost 20.srpna. V tu chvíli bude registrace přesunuta na Německo, protože vlastníkem lodi je Němec. Jak se s operací Aquaria vypořádají Němci zatím není známo.

Aquarius neúnavně u libyjských břehů nabírá africké migranty, se kterými pak škemrá v evropských vodách, aby si je někdo vzal, a nějaká země nakonec vždy změkne. Jedním z řešení bylo, aby byl Aquarius zabaven. To je ale obtížné, protože by bylo třeba posádce dokázat, že páchá trestnou činnost. A takové zákony zatím v Evropě bohužel nejsou.

Poté, co Itálie vyzvala Británii, pod kterou Gibraltar patří, aby si migranty z Aquaria vzala, začaly se ledy hýbat. Odebrání licencí a registrací je totiž jedním z legálních způsobů, jak činnost Aquaria ochromit.

Posádka lodi už protestuje a říká, že krok Gibraltaru je “zoufalou snahou zastavit záchranné aktivity Aquaria, jedné z posledních civilních a humanitárních záchranných lodí ve Středozemním moři”. A stěžuje si, že si gibraltarské úřady na její činnost v posledních dvou letech nestěžovaly, ačkoliv o skutečně činnosti lodi věděly.

Jenže, milí Vodnáři, časy se mění.

Komentáře

komentáře