Učitelé na školách s vysokým počtem migrantů v Berlíně dostanou přidáno

0

Berlín začne vyplácet učitelům na problémových školách vyšší mzdy. Rozhodla o tom berlínská rudo-zelená koalice.

Rozhodnutí se týká škol, na kterých je více než 80 procent studentů z rodin pobírající sociální dávky, což je eufemismus pro rodiny imigrantů. Z 30 tisíc berlínských učitelů se rozhodnutí týká každého patnáctého. Ti pak k hrubé mzdě dostanou měsíčně v průměru o 300 eur víc.

V Berlíně je škol 700 a 50 z nich, většinou ve čtvrtích Wedding a Neukölln, patří k problémovým, s vysokým počtem cizinců. Středoevropan už několikrát o těchto zařízeních psal v souvislosti s šikanou nemuslimských dětí, nebo v souvislosti s nasazením bezpečnostních agentur na těchto školách. Učitelská práce v těchto školách je řehole, a učitel svou práci musí brát víc jako poslání, než jen zaměstnání. Protože učitelé z těchto škol utíkají, vláda problém řeší navýšením mezd. Ale to nemusí stačit.

Děti migrantů na berlínských školách, respektive jejich rodiny, už zvýšenou pozornost radnice mají. Nemusí platit za učebnice, dostávají i další podporu. Jsou tedy pro město obrovskou finanční zátěží.

Na těchto školách, které v Berlíně tvoří menšinu, dochází i ke 43 procentům násilných útoků ze všech škol v Berlíně.

Budiž nám berlínská zkušenost varováním. Není nutné zkoušet to, co už bylo vyzkoušeno. Ať se v tom rudo-zelený Berlín utopí, my chceme pravici.

Komentáře

komentáře