Chtěli dokázat, že všude po světě žijí dobří lidé. V Tadžikistánu je zavraždili islamisté

0

Středoevropan před dvěma týdny informoval o případu z Tadžikistánu, kde islamisté záměrně najeli do skupiny zahraničních cyklistů a tento útok si vyžádal smrt a těžká zranění několika z nich. Zraněním podlehla i mladá dvojice z USA, jejíž příběh je zajímavý i z jiného důvodu. Ti dva se totiž vypravili do světa, aby dokázali, že svět je plný dobrých lidí.

Jay Austin a Lauren Geoghegan byli typickým produktem liberální Ameriky. Svět viděli optikou svých růžových brýlí a tak o něm i uvažovali. Dokud žili v relativním bezpečí civilizace ve Washington D.C., život byl fajn. Pak se ale rozhodli nechat své práce v humanitních oborech, nechat vše za sebou, a vyrazit na kolech okolo světa.

Ti dva svou cestu a své ideje dokumentovali na Instagramu a společném blogu. Měli otevřená srdce a věřili, že tak jako jsou dobří oni, budou k nim dobří i cizinci.

“Čtete noviny a jste vedeni k tomu věřit, že svět je velké, strašidelné místo,” napsal Austin. “Že lidem se nedá věřit, že lidé jsou špatní, že lidé jsou zlí.”

“To neberu,” pokračoval. “Zlo je koncept, který jsme vytvořili, abychom se vypořádali s komplexností jiných lidí, kteří mají hodnoty a přesvědčení a perspektivy odlišné od našich. Obecně jsou lidé dobří. Někdy sobečtí, někdy krátkozrací, ale dobří. Štědří, a skvělí a dobří.”

Realita života ty dva dostihla v Tadžikistánu, zemi s početnou přítomností islamistů, jejichž hodnoty a perspektivy jsou zcela odlišné od těch našich. Natolik, že jsou někteří z nich připraveni vás kvůli tomu i zabít. Ale to si Jay a Lauren nepřipouštěli. Když projížděli venkovskou oblastí země, do jejich kolony vrazilo auto, ze kterého vystoupilo pět mužů a Jaye a Lauren ubodali. K jejich smrti se přihlásil Islámský stát.

Komentáře

komentáře