Německý odvolací soud potvrdil, že deportovaný bin Ladinův bodyguard má být z Tuniska vrácen

0

Německá soudkyně viní německé úřady z testování limitů zákona kvůli deportaci bývalého bodyguarda Usamy bin Ladina do Tuniska.

Tento nebezpečný islámský radikál byl deportován 13.července. Německý soud rozhodl, že by měl zůstat v Německu, dokud nedostane garanci, že v Tunisku nebude mučen, ale islamista už byl v té chvíli ve vzduchu.

Soudci pak rozhodli, aby byl vrácen zpět do Německa. Odvolání, které proti tomuto rozhodnutí podalo město Bochum, bylo včera zamítnuto.

Předsedkyně soudu, Ricarda Brandts, řekla, že zde byly testovány limity zákona.

Islamista žil v Bochumi několik let. Jeho dlouhá přítomnost v Německu byla kritizována politiky i médii a úřady se jej snažily ze země dostat.

Jestli bude do Německa vrácen není jasné. Soud v Tunisku jej propustil na svobodu, ale vyšetřování jeho případu pokračuje.

Brandts řekla, že ohledně jeho deportace existoval silný tlak veřejnosti, včetně vysoce postavených politiků. Ministerstvo vnitra Porýní-Vestfálska ovšem rozhodnutí soudu kritizovalo.

“Ačkoliv je nezávislost soudu důležitá, soudci by měli myslet na to, že jejich rozhodnutí by měla korespondovat s lidovou představou spravedlnosti. A pochybuji, že toto byl ten případ,” řekl státní ministr vnitra Reul.

Komentáře

komentáře