Organizovaný zločin ve Švédsku využívá migranty jako bílé koně. Hrozí kolaps finančního systému

0

Švédské úřady tvrdí, že organizovaný zločin v zemi využívá nově příchozí žadatele o azyl k praní peněz a dalším typům podvodů.

Vyšetřovatelé tvrdí, že takové podezření měli, ale teprve nedávno získali konkrétní důkazy.

Henrik Lundin, který pracuje pro úřad vyšetřování ekonomické kriminality, dodává, že ačkoliv úřady důkazy viděly, nemají zatím představu o tom, jak rozšířená tato praxe je.

“To, co vidíme je, že v některých případech ekonomické kriminality využili identity uprchlíků. Je to tak, že této identity využívají k otevírání účtů, praní peněz atd.,” říká Lundin a dodává. “Ale jak moc je to rozšířené? Na to je zatím brzo.”

Jeho kolega, Patrik Lillqvist, říká, že organizovaný zločiny azylanty využívá jako bílé koně, a že ti si to většinou ani neuvědomují.

“Tak jako většina takových lidí, kteří jsou tímto způsobem zneužiti, toho vědí jen velmi málo. Netuší, že je něco špatně. Prý jim říkají, že co dělají, není nebezpečné a jen si tím vydělají.

“Propůjčíte svou identitu a už dál nic neděláte a netušíte, co se s vašimi osobními informacemi a bankovními účty děje. Neuvědomujete si následky, že můžete být podezřelí z trestných činů. Oklamali vás.”

Kriminalita zahrnující migranty tímto způsobem je poměrně nový fenomén. Ví se, že například v Německu je organizovaný zločin využívá jako prodejce drog, ale tento model může mít pro ekonomiku dané země vážné finanční následky, navíc může ohrozit i důvěru v ekonomický a finanční systém. Zatímco u běžných občanů je jejich využití jako bílých koňů nepříliš rozvinuté, imigranti nemají co ztratit.

Komentáře

komentáře