Komisař OSN pro uprchlíky tvrdí, že Evropa nečelí žádné migrační krizi. Fakta ale mluví jinak

0

Vyšší komisař OSN pro uprchlíky, Filippo Grandi, tvrdí, že ačkoliv Německo v roce 2015 čelilo migrační krizi, v současné době v Evropě žádná krize není a někteří prý masovou migraci zveličují.

Grandi tvrdí, že ačkoliv migrace především z Afriky pokračuje, Evropa migrační krizi prý nečelí. “Skutečné migrační krize jsou v Africe, na Středním východě a v Asii,” říká.

“Právě jsem se vrátil z cesty do Bangladéše, kde stále je milion uprchlíků v těch nejhorších podmínkách, kde je krize. To v Evropě není,” dodává.

Představitel OSN také odsoudil rétoriku evropských pravicových vůdců, jakými je například Matteo Salvini: “Tvrdit, že v Evropě dochází k invazi, že jsme kontinentem obklíčeným lidmi, co nás chtějí zneužít, je špatné”. Podle něj taková rétorika povzbuzuje xenofobii a rasismus.

Komisař Grandi má jistě pravdu, že v Evropě není krize jako v Bangladéši. Ale důvody jsou spíš civilizační. Zatímco Evropa stále ještě zvládá migranty, kterých jsou zde miliony, živit, šatit a ubytovat, Bangladéš ani Afrika tyto možnosti nemají, a proto tamní uprchlíci žijí v podmínkách jakých žijí. Nedokáží vytvořit dostatečnou infrastrukturu, která by si s tím poradila.

Ale Evropa migrační krizi samozřejmě čelí. V Africe se do roku 2100 populace může zvětšit až čtyřikrát. Ví se, že v průměru třetina Afričanů chce někam emigrovat. Ať už v rámci Afriky, a nebo na Západ. Nejdostupnější Západ je Evropa. Víme, že jen v tuto chvíli na severu Afriky čeká, nebo je na cestě tam, několik stovek tisíc Afričanů. Jde o kontinuální průběh, který nijak nekončí. Skončit by mohl jedině tehdy, pokud by se Evropa této migraci zcela zavřela, ty, co zde už jsou, deportovala zpět, a vyslala tak jasné gesto, že “neprojdou”. Pokud se to nestane, bude Evropa čelit takové migrační krizi, že se z toho komisaři Grandimu zamlží brýle.

Komentáře

komentáře