Domů Pevnost Evropa Švýcarsko neudělilo občanství dvěma muslimům. Nechtěli si podat ruku s osobami opačného...

Švýcarsko neudělilo občanství dvěma muslimům. Nechtěli si podat ruku s osobami opačného pohlaví

0

Ve švýcarském Lausanne zablokovali žádost muslimského páru stát se občany Švýcarska kvůli jejich odmítnutí potřást si rukou s příslušníky opačného pohlaví. Jak řekl starosta města Gregoire Junod, radnice jim odmítla občanství udělit kvůli jejich “nedostatku respektu k rovnosti pohlaví”.

Komise prý dvojici zpovídala už před několika měsíci, aby zjistila, zda splňují kritéria pro občanství, ale v pátečním rozhodnutí sdělila, že se dvojice neintegrovala.

“Nepotřásli si rukou s lidmi opačného pohlaví a měli problém odpovídat na otázky kladené lidmi opačného pohlaví,” stojí v rozhodnutí.

Někteří muslimové tvrdí, že islám zapovídá fyzický kontakt s osobou opačného pohlaví kromě přímých rodinných příslušníků.

Podle starosty zákony kantonu Vaud, kam Lausanne patří, dodržují svobodu náboženství, ale ta nesmí porušovat zákon.

“Ústava a rovnost mezi mužem a ženou zvítězila nad fanatismem,” řekl. Muslimská dvojice se nyní může proti rozhodnutí odvolat.

Není to poprvé, co Švýcarsko řešilo podobný problém. V roce 2016 vzbudilo pohoršení zjištění, že střední škola na severu země dovolila dvěma syrským bratrům nepodat si ruku s jejich učitelkou, protože ti si stěžovali, že to odporuje jejich náboženskému přesvědčení. To ale odporuje staré švýcarské tradici, ve které student podá ruku svému učiteli na znamení respektu. Díky skandálů úřady rozhodnutí školy okamžitě zrušily.

Komentáře

komentáře