Turecké válečné lodě ohrožovaly v mezinárodních vodách kyperské rybáře

0

Turecké válečné lodě byly obviněny z pronásledování kyperských rybářů v mezinárodních vodách, hrozbou odvlečením jejich lodi a vzetí posádky do zajetí.

Lodě řízené islamistickou vládou v Ankaře se měly ke kyperskému plavidlu přiblížit ve dvě hodiny ráno. Ta byla v mezinárodních vodách, 16 mil od tureckého pobřeží, ale bylo jí přikázáno, ať oblast opustí a vzdálí se na délku 24 mil.

Kapitán Aristos Aristeidou řekl, že byl příkazem šokován, protože rybáři v této oblasti operují celé roky. Nicméně raději pod nátlakem odplul, protože Turci vyhrožovali zavlečením lodě do Turecka a uvězněním posádky.

Turci Kypr zastrašují často a rádi. Kypr je řecky mluvící člen EU s populací okolo 800 tisíc lidí. Turci zemi obsadili v roce 1974, spustili palbu na přítomné britské vojáky a novináře, a založili si tzv. Tureckou republiku Severního Kypru na území, které nelegálně okupují.

Většina Turecka leží na půdě, která byla řecky mluvícímu světu ukradena Otomany. Přesněji Cařihrad, dnešní Istanbul, ležící v Evropě, a východní Thrákie.

Rekonkvista?

Komentáře

komentáře