Jižní Afrika přistoupila k zabrání prvních dvou bílých farem. Byly na seznamu, jehož pravost ANC popřela

0

Je to šest dní, co Středoevropan informoval o seznamu farem, které chce vládní jihoafrická strana ANC zabavit bílým farmářům bez odškodnění. ANC pravost tohoto seznamu popřela. Nyní jihoafrický tisk zveřejnil, že vláda přistupuje k zabrání prvních dvou farem. Obě na zmíněném seznamu jsou.

Jedná se o dvě dobytkářské farmy na severu země v provincii Limpopo. Vláda majitelům nabídla odškodnění, ale jen ve výši jedné desetiny ceny půdy. Protože majitelé tuto komunistickou nabídku odmítli a jednání se tím zasekla, stát jim půdu vezme silou.

Jednání o předání farem započalo už na jaře a majitelé se chtěli bránit soudně. I kvůli jejich případu Jižní Afrika potřebuje upravit své zákony. V minulosti stát od bílých farmářů vykupoval půdu za tržní ceny, ale to už dělat nechce kvůli “napravování křivd z minulosti”. Středoevropan už ale několikrát trpělivě vysvětloval, že co se jihoafrické půdy týče, k žádné nespravedlnosti nikdy nedošlo. Bílí v Jižní Africe vybudovali prosperující zemědělství z polopouště.

Případ těchto dvou farem má být prý test, zda zestátnění půdy může projít i podle současných zákonů. Jihoafrický stát chce jako výmluvu použít, že jeho nabídka na odkup nebyla akceptovaná, tudíž přejde k vyvlastnění.

Komentáře

komentáře