Domů Pevnost Evropa Kuchař Jamie Oliver napaden černošskou poslankyní kvůli jídlu, které uvařil

Kuchař Jamie Oliver napaden černošskou poslankyní kvůli jídlu, které uvařil

0

Socialistická členka stínové vlády britských labouristů zaútočila na kuchařskou celebritu Jamieho Olivera kvůli tzv. kulturnímu přivlastňování poté, co na trh uvedl produkt nazvaný “Punchy jerk rice”, což má být jídlo na jamajský způsob, ale odborníci tvrdí, že je v něm všechno špatně.

Jádro sporu je ale v něčem jiném. Ono kulturní přivlastňování je koncept, který razí především levicoví aktivisté a někteří aktivisté z řad nebílých etnik na Západě, a odsuzuje bílé lidi v případě, že převezmou nějaký zvyk, způsob oblékání, účes a podobně z jiných kultur. A to i přesto, že to tito bílí lidé myslí dobře a ony cizí kultury obdivují. Na druhou stranu tito aktivisté nebílé lidi za kulturní přivlastňování kulturních projevů bílých lidí nekritizují. Možná i proto, že jsou přesvědčení, že bílí žádnou kulturu nemají, protože všechno ukradli jiným. Taková patologická nenávist vůči bílým lidem.

Mezi věci, které tito aktivisté u bílých kritizují, je nošení indických pokrývek hlavy, dělání jógy, dredy nebo nošení kimon.

Dawn Butler, poslankyně a stínová ministryně pro rovnost, Olivera za jeho pokrm “sjela” a napsala, že toto (kulturní) přivlastňování z Jamajky musí přestat.

A tak zatímco spílání bílým, pokud převezmou něco z cizích kultur, se na Západě stalo normou, zkuste si opak. Chcete příklady?

Každý nebílý muž, který nosí kravatu, se dopouští kulturního přivlastňování. Kravata vznikla ve Francii v 17.století. Stejně tak se kulturního přivlastňování dopouštějí nebílé ženy, které nosí podprsenku. Ta vznikla ve starém Řecku a nosila se i v Římě. Jste černoch a jezdíte autem? Vždyť je to evropský vynález – dopouštíte se kulturního přivlastňování. Jste hispánský Mexičan a hrajete na kytaru? Dopouštíte se kulturního přivlastňování. Indiáni kytaru neznali. Museli jim jí ukázat Španělé a úplně první kytary používaly před tisíci lety staré indo-evropské kmeny. Jste Syřan, jedete v metru a tváříte se chytře u čtení knížky? Dopouštíte se hned dvojího kulturního přivlastňování. První metro se objevilo v Anglii a knihu bychom si nepřečetli bez Němce Guttenberga. A tak bychom mohli pokračovat dál. Otázka je, jestli by takto chtěli pokračovat i “aktivisté”.

Komentáře

komentáře