Vymkla se Facebooku cenzura z ruky? Velké množství lidí a stránek hlásí nemožnost přidávat obsah

0

To, co jsem si dopoledne myslel, že se děje jen Středoevropanovi, se podle mnoha ohlasů děje mnoha českým pravicovým či alternativně mediálním stránkám na Facebooku. Nelze přidávat nový obsah.

Od rána píšu články a rutinně je přidávám na Facebook Středoevropana ke sdílení. Včerejší videa měly obrovský úspěch, takže červená upozornění na FB stále svítí a ničeho zvláštního jsem si nevšiml. Když jsem ale přidal čtvrtý článek a na chvíli se zasekl, vyskočilo okno, že obsah již není k dispozici. Podíval jsem se na Zeď Středoevropana, a všiml jsem si, že veškerý dnes přidaný obsah zmizel.

Zkusil jsem články přidat znovu. Přidat šly, ale jakmile jsem u stránky udělal refresh, obsah zmizel. Zkusil jsem přidat obsah z jiného profilu, ten samý výsledek. Bez jakéhokoliv oznámení od Facebooku je všechen obsah jednoduše okamžitě po přidání automaticky odstraněn.

Zkusil jsem přidat na svou osobní timeline článek z iDnes. Facebook mě upozornil, že se jedná o spam, ale když jsem odklikl, že to spam není, článek mi na timeline zůstal. Pak jsem zkusil přidat odkaz na Středoevropana. Ten už neprošel.

Pochopil jsem, že Facebook najel na nový způsob cenzury, kdy nepohodlné stránky nesmaže, ale prostě jim odmítne sdílet odkazy na články. Statusy zatím psát lze. Podle komentářů mnoha mých přátel a komentářů jejich přátel na jejich zdích jde o velikou akci, která zasáhla velké množství stránek a lidí. Jde o obrovský útok na svobodu slova.

Bude Facebook tvrdit, že jde o ruské účty nebo o roboty? Bude tvrdit, že jde o účty, které nejsou v souladu s jeho komunitou krásných usměvavých lidí? Nebo prostě nebude tvrdit nic? Velká média se tématu jistě taky vyhnou a protože obsah těch alternativních nepůjde sdílet, dozví se o tom minimum lidí. Tohle je skutečný komunismus.

Co se dá nyní dělat? Netuším. Web zatím funguje a snad ještě dlouho bude. Ten se jen tak zlikvidovat nedá. S omezením sdílení na Facebooku ale Středoevropan přijde o velké množství čtenářů a tím i o ty malé příjmy z reklamy za prokliky, které zatím měl. Středoevropanovi v přežití pomůže právě vaše klikání na reklamní bannery, pokud najdete nějaký, který vás zaujme. Vás to stojí pár vteřin času, Středoevropana to udrží nad vodou.

Komentáře

komentáře