Zemřel autor legendární písně Sweet Home Alabama

0

Jde o jeden nejprofláklejších hitů, ale stejně v nás pokaždé, když slyšíme úvodní kytarový riff, vzbudí pozitivní vibrace. Sweet Home Alabama je prostě klasika už od roku 1973, kdy ji začala hrát kapely Lynyrd Skynyrd. Dnes, ve věku 68 let, zemřel její spoluautor, kytarista Ed King.

King hrál v kapele od roku 1972 do roku 1975. Ranný odchod z kapely mu možná zachránil život, protože o dva roky později tři její členové zahynuli při letecké katastrofě. King se do obnovené kapely vrátil v roce 1987 a odešel v roce 96, když mu selhalo poprvé srdce. Jeho rodina zprávu o jeho úmrtí zveřejnila dnes na Facebooku.

Text písně léta budí emoce. Ačkoliv kapela v minulosti tisíckrát vysvětlovala, že nechtěla chválit segregacionistického guvernéra Wallace, ale chtěla jen vzdát hold americkému Jihu takovému, jaký je, levice píseň stejně nenávidí. Text se totiž dá vykládat jako chvála rasově rozděleného Jihu s jeho “věrným guvernérem”, který se osobně postavil vojákům provádějícím desegregaci vysoké školy.

Spi v pokoji Ede. Sweet Home Alabama.

Komentáře

komentáře