Facebook používá proti Středoevropanovi shadow banning a skrývá sdílené odkazy

0

Tak trochu naivně jsem si myslel, že se cenzura ze strany Facebooku Středoevropanovi vyhne, ale události poslední doby dávaly tušit, že ta chvíle se blíží. Když Facebook nasadil shadow banning na příspěvky stránky Prager University, která má 3 miliony fanoušků, bylo jasné, že je zle. Prager Univerzity je pravicový akademický web, který hlavně formou naučných videí informuje veřejnost o různých zajímavostech. Žádný Hitler, nacismus nebo nenávist, ale normální američtí konzervativci. A Facebook zcela omezil dosah jejich příspěvků.

Lidé z Prager University spustili povyk a Facebook se jim omluvil, že došlo k chybě. Ale teď už všichni víme, že k chybě nedošlo. Zvlášť když se provalilo, že Facebook má své “ověřitele faktů” (to asi budou exoti), kteří podle svých názorů hodnotí jaké stránky jsou špatné a jaké dobré, a ty špatné omezí v dosahu.

Včera došlo po celé Evropě k masivnímu útoku Facebooku na velké množství pravicových stránek. Lidé, kteří je spravují, nemohli několik hodin nic sdílet na svých osobních profilech, protože vše bylo označeno jako spam. Co sdíleli na svých stránkách, to po nasdílení okamžitě zmizelo. Ačkoliv se situace po několika hodinách vrátila do normálu, neradovali jsme se na dlouho.

Dnes dopoledne jsem stihl nasdílet dva články a podívat se, zda se zobrazují. Zobrazovaly a i interakce u nich probíhala tak, jak jsem zvyklý. Desítky komentářů, lajků a sdílení. Pak jsem nasdílel článek třetí a po chvíli si všiml, že se u něj nic neděje. Zkontroloval jsem si statistiku a zjistil, že článek má nulový dosah. Připravil jsem další článek a v naději, že šlo o chybu, sdílel i ten, ale dočkal jsem se stejného výsledku. Nulový dosah. Články na Facebooku jsou, ale nezobrazí se fanouškům a sledujícím na Zdi. A to je jediný způsob, jak se obsah zobrazuje, protože nikdo nejde přímo na Facebookovou stránku Středoevropana a nedívá se, co je nového.

Testem jsem ověřil, že zatímco sdílení odkazu má nulový dosah, status nebo nahraná fotka či video mají dosah normální. Zkusil jsem článek sdílet tak, že jsem na Facebook nahrál fotku a do jejího popisku url článku, ale opět nulový dosah.

Články s nulovým dosahem nakonec díky upozornění alespoň malý dosah mají, protože lidé se na ně na Facebook přišli podívat přímo.

V tuto chvíli je jediným funkčním řešením, které cenzuru Facebooku úspěšně obchází, nahrání fotografie článku, do jejího popisku vložit název článku a odkaz na článek vložit do komentářů. Tímto způsobem Facebook obsah zobrazí. Je to krkolomné, ale jediný způsob. Snad chvíli vydrží.

Přál bych si mít problémy ukřičených levičáků, kteří řvou, že je Zeman prezident, nebo Babiš premiér, ale na jejich posraný životy to v reálu nemá žádný vliv. Nikdo je nezavírá do vězení, můžou si psát co chtějí a řvát co chtějí, tak jako mohli vždy. A my pravičáci se opět potýkáme s cenzurou. Když zrovna ne ze strany státu, tak ze strany korporátních technologických monopolů.

Komentáře

komentáře