Cenzura Facebooku je globální problém. Znovu se ozval Trump

0

Světová média na jaře informovala o tom, že Čína, ten Velký komunistický bratr, začne své občany hodnotit podle jejich “sociálního kreditu”. Ten bude měřen podle všech dat, které o vás prozrazuje vaše činnost na sociálních sítích a dalších aplikacích. A jak víme díky skandálu s Cambridge Analytics, tato data jsou aktivně vyhodnocována. Program je v Číně zatím v plenkách, ale už se testuje velmi aktivně.

Facebook na obrovském čínském trhu, který je potenciálně větší než celá Evropa a Amerika, nemůže chybět, a proto se na programu podílí. A nyní pod nekonečnou záminkou boje s fake news tento systém zavádí i na nás. Facebook sleduje veškerou vaši aktivitu na síti a podle ní vás hodnotí. K tomu má celou armádu “fact checkerů”, kteří jsou podle zkušeností z dalších technologických velikánů všechno progresivní levičáci. Oni rozhodují co jsou fakta a co je podle nich fake. I proto bývá díky takovým lidem Středoevropan označován jako fake news, ačkoliv jediné co Středoevropan dělá, je přebírání zpráv ze zahraničních tiskových agentur, mainstreamových i lokálních novin, nebo twitterových účtů politiků, a tyto zprávy, které se náš mainstream rozhodl ignorovat a veřejnosti nepředat, zveřejnit. Středoevropan si jednoduše nic necucá z prstu a píše o tom, co je lehce ověřitelné.

Určitě existují i skutečné “fake news”, weby, které si vymýšlejí šílené teorie, nebo věci, které se nestaly, a ty pak šíří. Ale jaký je jejich reálný dosah? A jak hodnotit mainstreamová média, která informují jen o tom, o čem chtějí, a tím modelují veřejné mínění? Co nechtějí, abyste věděli, to vám prostě neřeknou. Donald Trump byl prvním politikem, který tato média nazval “fake news”. A jejich dosah je oproti nějakým obskurním webům obrovský.

Facebook tvrdí, že jsme všichni roboti a píšeme z Moskvy nebo Teheránu. A že ovlivňujeme volby. I o Středoevropanovi se říká, že je ruskou propagandou a že web platí Rusové. Na jednu stranu obrovská fobie z Rusů, na druhou spolupráce s Čínou na hodnocení jednotlivců podle jejich “sociálního kreditu”. Kdo četl Orwella a Velkého bratra a hledání nepřítele za účelem totální kontroly společnosti, vidí to zřetelně.

Omezení dosahu svého publikování na Facebooku hlásí hrozně moc lidí z celého světa. Cenzuru posledních dní neprožíváme jen u nás, ale i v Americe. Jde o tak vážnou věc, že se k ní znovu vyjádřil prezident Trump.

“Giganti sociálních médií umlčují miliony lidí. Nesmějí to dělat, i když to znamená, že budeme muset dál poslouchat Fake News jako je CNN, jejíž rating velmi utrpěl. Lidé se musí sami rozhodnout co je skutečné, a co ne, bez cenzury!”

Kdo donutí technologické monopoly, aby respektovaly svobodu slova a neprováděly cenzuru, která vás v konečném důsledku může ze sociálního života na internetu zcela vyřadit? Kdo zaručí, že bude na internetu pluralita názorů, a ne jen prověřené progresivní zdroje? Bude muset Trump poslat do kanceláří Facebooku, Googlu, Twitteru a dalších agenty FBI, aby tito lidé přestali vytvářet společnost Velkého bratra? Jen ať to udělá!

Komentáře

komentáře