Domů Svět Fakta o vyvlastňování půdy bílých farmářů v Jižní Africe

Fakta o vyvlastňování půdy bílých farmářů v Jižní Africe

0

Jihoafrická skupina AfriForum lobbující za práva bílých Jihoafričanů zveřejnila informace, které mají objasnit debatu o vyvlastňování půdy bílých farmářů. Podle organizace vláda Jižní Afriky záměrně zveřejňuje falešné informace a světový tisk tyto informace více než nadšeně přebírá.

Jedním z argumentů jihoafrické vlády a světových médií je fakt, že počty zavražděných jihoafrických farmářů se snižují. A je pravdou, že k nejvíce vraždám došlo před 13 lety. Kallie Kriel, ředitel AfriFora, ale doplňuje jeden důležitý fakt – za posledních 20 let se počet komerčních farmářů v Jižní Africe snížil o 50 procent. Není už tedy pomalu koho vraždit.

Jižní Afrika má velice vysoký počet vražd per capita. Tak jako většina Afriky. Ačkoliv Jižní Afrika vyniká. Pravděpodobnost, že bude zavražděn farmář, je ale per capita ještě 3,2 krát vyšší, než je státní průměr.

Že nemá vládnoucí komunistická ANC v úmyslu farmáře za vyvlastnění jejich půdy kompenzovat, už také z vládních kruhů zaznělo mnohokrát.

– v prosinci 2017 schválila ANC vyvlastňování bez odškodnění jako svou stranickou politiku
– v březnu 2018 ministryně zemědělství oznámila, že je vypracován seznam farmářů, kterým bude půda zabavena, a kteří nebudou informováni, aby se nemohli bránit
– v červenci prezident Ramaphosa už podesáté prohlásil, že podporuje vyvlastnění bez odškodnění
– v dubnu viceprezident Mabuza vyzval bílé farmáře, aby se vzdali půdy dobrovolně, jinak jim bude zabavena silou
– prezident Ramaphosa řekl, že vyvlastnění je třeba, aby byla půda vrácena “našemu” lidu, bílé lidi nepokládá za součást svého lidu, tzv. duhového národa
– další ministr, Mkhize, v červenci řekl, že žádný černý farmář o půdu nepřijde, vyvlastnění má tak čistě rasový rozměr

A konečně, častým tvrzením ANC je to, že bílí vlastní 72 procent jihoafrické půdy. Podle analýzy PoliticsWeb je to ve skutečnosti jen 22% plochy v Jižní Africe.

Odkaz na původní článek včetně zdrojů je zde.

Komentáře

komentáře