Německý prezident říká, že žádní původní Němci neexistují. “Jsme národem imigrantů”

0

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier prohlásil, že Německo “je národem imigrantů, a takovým zůstane”: “Nejsou ani poloviční, ani celí Němci, ani biologičtí, nebo ‘noví’ Němci”.

Prezident mluvil v berlínském Bellevue Palace, kam byla pozvána malá skupina Turků, aby sdíleli své názory na migraci, integraci a xenofobii v Evropě. Prezident odsoudil diskriminaci těch, kdo mají zahraniční kořeny.

“Permanentní podezírání migrantů, bez ohledu na to, jak dlouho v Německu žijí, poškozuje nejen jednotlivce, kterých se to týká, ale způsobuje hanbu celé zemi”. Je třeba říct, že role prezidenta je v Německu spíše symbolická. Skutečnou vládkyní Německa je kancléřka Merkelová.

“Rasismus a diskriminace porušují lidskou důstojnost a poškozují naší demokracii,” pokračoval. “Imigrace se děje, protože jsme opakovaně žádali, aby lidé přišli, a tato situace bude pokračovat i v budoucnu.” Prezident narážel především na turecké hostující pracovníky, u kterých se ale nikdy nepředpokládalo, že v zemi zůstanou.

Turci podle něj do Německa patří.

“Bez nich, bez jejich rodin, které se k nim později připojily, bez jejich dětí a vnoučat, by ekonomická prosperita naší země, a i dnešní společnost, byly neudržitelné,” prohlásil bez mrknutí oka Steinmeier.

“Nejsou žádní Němci, kteří tu jsou na zkušební dobu a musejí dokázat, že mají právo tu být, protože by jejich občanství mohlo být zrušeno kvůli údajnému špatnému chování,” dodal německý prezident a zdůraznil, že nejsou žádní polovičatí nebo celí Němci, biologičtí nebo noví Němci, žádní občané první nebo druhé kategorie, nebo dobří a špatní sousedé.”

Češi by měli denně děkovat za to, že na Pražském hradě nesedí takový Steinmeier, ale starý dobrý Zeman.

Komentáře

komentáře