Ve Středozemním moři v tuto chvíli není žádná “záchranná” loď neziskovek

0

Poté, co Aquarius zakotvil v Marseille, se v tuto chvíli ve Středozemním moři nenachází žádná loď neziskovek, protože některé z nich čelí právním problémům.

Ze současných neziskovek, které ve Středozemním moři operují, žádná nemá loď na moři. Lifeline, Sea Watch 3 a Seefuchs jsou v přístavu na Maltě.

Lifeline je na Maltě už od června. Kapitánovi hrozí obvinění za plavbu na neregistrované lodi z důvodu, že svou loď registroval jako zábavní jachtu a v mezinárodních vodách neplul pod žádnou vlajkou. Verdikt se očekává v září.

Ačkoliv Aquarius operovat směl a nadělal mnoho problémů, problémy má nyní sám. Na začátku měsíce Středoevropan informoval, že mu Gibraltar odebral licenci.

Ačkoliv lodě neziskovek jsou ukotvené v přístavech, migrantům se i tak dostává pomoci ze strany jiných lodí, včetně nedávného případu lodě italské pobřežní stráže Diciotti. Salvini nakonec lodi dovolil přistát, ale pod podmínkou, že si migranty na ní rozebere Evropa.

18 z nich slíbila vzít Albánie, ale neziskovka založená Georgem Sorosem je proti. Organizace ASGI tvrdí, že by migranti neměli být dopraveni do Albánie proti své vůli, pokud tam nechtějí. Prezident neziskovky Lorenzo Trucco tvrdí, že Albánie není člen EU a že jde o útok na azylový systém.

Salvini se Truccovi vysmál a na adresu migrantů vzkázal: “Říkají, že utíkají před válkou, a teď si budou vybírat, kam by chtěli jít?”

Komentáře

komentáře