Ve švédském Göteborgu probíhá první hudební festival bez mužů

0

Švédsko nemělo v minulosti vážnější problémy se sexuálním násilím. Nyní však tyto problémy dosahují obludných rozměrů. Především hudební festivaly, kde se v minulosti ženy mohly cítit bezpečně, a kde to vypadalo jako na každém běžném hudebním festivalu v naší zemi, se v posledních letech staly místem mnoha sexuálních napadení. Středoevropan se na tomto místě nebude pouštět do analýzy toho, kdo je za tyto útoky odpovědný. Bylo k tomu již napsáno dost. Středoevropan se ale podivuje na tím, že švédské feministky na tento pro Švédsko nový fenomén odpověděly vytvořením festivalu, kam mají zakázaný vstup úplně všichni muži.

Na festivalu, který je podle organizátorek zapovězen všem “cis mužům”, což je výraz pro normální muže, vystupují jen ženské kapely a není zde žádná mužská ochranka ani mužští novináři.

Švédské úřady budou zjišťovat, zda se organizátorky neprovinily proti švédskému anti-diskriminačnímu zákonu.

Středoevropan by švédským feministkám doporučoval, aby se přijely podívat na nějaký festival do středních Čech. Zjistí, že jsou v Evropě místa, kde na koncertech k hromadným sexuálním útokům nedochází, a možná i zjistí proč.

Komentáře

komentáře