Britské policii řekne počítač, jaké zločiny má smysl řešit a jaké ne

0

Policie v anglickém Norfolku odložila stovky případů vloupání poté, co jim počítačový algoritmus sdělil, že to nemá cenu.

Vloupání v Británii, ke kterým často dochází v době, kdy jsou majitelé doma, protože ti na rozdíl od Američanů nemohou být ozbrojení a nemohou se bránit, láme všechny rekordy. A u méně a méně z nich policisté někoho dopadnou, protože nemají zdroje a musejí se soustředit na takové případy vysoké priority, jako jsou “zločiny z nenávisti”.

Procento vyřešených vloupání od roku 2013, kdy dosahovalo směšných 6 procent, kleslo na procenta 3. A klesne zřejmě ještě více i díky takovýmto počítačovým algoritmům, které policii doporučí nějaké případy prostě vůbec neřešit.

Podle listu Daily Mail policisté vloží případ do počítače a ten jim vypočítá šance, jaké mají, že jej vyřeší. Pokud jsou šance malé, případ se odloží a oběti mají smůlu.

“S použitím analýzy tisíců případů vloupání v Norfolku je algoritmus založen na 29 faktorech, jako je vyřešitelnost, proti které je každý případ vyhodnocován. Ten pak vyhodnotí doporučení, zda se má v řešení případu pokračovat, nebo ne,” tvrdí policie.

Pokud by chtěli jednotliví policisté na případu, u kterého algoritmus nedoporučil zahajovat vyšetřování, přesto ve své práci pokračovat, tak prý mohou. Algoritmus prý jen dává doporučení a toto doporučení není pro policisty závazné.

Komentáře

komentáře