Bílí odboráři v Jižní Africe budou stávkovat proti rozhodnutí společnosti Sasol vyřadit je z akciového programu pro zaměstnance

0

Situace v Jižní Africe má pro bílé lidi jasné varování: Nestaňte se menšinou ve vlastní zemi. Vedle snah vlády o vyvlastnění půdy bílých farmářů, jejichž předci ji v 19.století přeměnili z polopouště v úrodnou půdu, jde proti bílým i soukromý sektor.

Společnost Sasol byla založena v roce 1950 v Jižní Africe kým jiným než bílými. Tato petrochemická společnost spolu s dalšími ekonomickými projekty mohla za to, že se Jižní Afrika stala jednou z nejvíc prosperujících zemí světa, která lákala mnoho černošských migrantů z celé Afriky. Nyní je Sasol většinově černošská společnost a ve svém nejnovějším rozhodnutí o rozdělování akcií společnosti mezi zaměstnance z tohoto programu vylučuje bílé.

Bílí zaměstnanci společnosti, kteří jsou organizováni ve většinově bílých odborech Solidarita, začali ode dneška stávkovat.

Solidarita nyní hrozí třemi týdny stávkové akce:

“Našich 6300 členů jsou vysoce trénovaní zaměstnanci, kteří jsou pro Sasol strategicky důležití. Plánujeme vyřadit každý den jinou část provozu Sasolu. Máme na to zkušenosti a vliv.”

Stát se již dříve s bílými odboráři kvůli jejich stížnosti na své vyřazení z akciového programu kdysi zcela bílého Sasolu odmítl bavit. Pokud by nyní z Jižní Afriky odešli všichni bílí, kolaps všeho by mohl způsobit, že se Jižní Afrika vrátí do doby kamenné, ve které ještě před 150 lety v době osidlování vnitřku země byla.

Komentáře

komentáře