Teroristické skupiny operující v Afghanistánu mají přímé vazby na své lidi v Evropě. Tvrdí to britský ministr obrany

0

Britský ministr obrany Gavin Williamson prohlásil, že existují přímé vazby mezi teroristickými skupinami operujícími v Afghanistánu a buňkami jak v Británii, tak v celé Evropě.

Ministr své prohlášení učinil v rozhovoru se Sky News z afgánského města Mazeer-i-Shareef.

“To, co vidíme, je skutečná hrozba, kterou tyto skupiny představují pro Británii, a my musíme pokračovat v tom, co děláme, abychom neviděli budoucí útoky v (hudební) Aréně v Manchesteru,” řekl.

“Neustále vidíme teroristické skupiny operující zde v Afghanistánu a důkazy jejich propojení nejen na Británii, ale na celou kontinentální Evropu.”

V Afghanistánu operuje především Taliban, který se však v minulosti neprojevil expanzivně, ani své bojovníky nevysílá do zahraničí. Na druhou stranu zde v minulosti působila al-Kajda, která byla v posledních letech nahrazena tisíci bojovníky Islámského státu, který si v Afghanistánu říká Khorasan.

Ačkoliv je určitě zajímavé být v Afghanistánu vojensky přítomný a znemožnit těmto skupinám stabilizaci, mnohem zajímavější by bylo stopnout veškerou migraci z Afghanistánu. V Británii už mají smůlu, tam je situace neudržitelná a nekontrolovatelná. Ale ČR má jednoznačně šanci. Pokud chceme mít v Afghanistánu vojenskou misi, prosím, ale udělejme vše pro to, abychom nemuseli řešit nic na našem území. A to bez veliké nekompromisní stopky nepůjde.

Komentáře

komentáře