Dva Iráčané chystali v Anglii útok na nevěřící pomocí samořízeného auta plného výbušnin

0

Žadatel o azyl a uprchlík z Iráku plánovali použít samořízené auto k odpálení bomby, která by v Británii zasáhla co nejvíce nevěřících. Nyní stojí před soudem v Sheffieldu.

Farhad Salah (23) a Andy Star (32), oba z Iráku, chtěli auto nasměrovat na terč, kde by jej odpálili. Chtěli se tak vyhnout “mučednické” smrti.

Prokuratura u soudu četla zprávu, kterou Salah poslal několik týdnů před svým zatčením. “Jediné, o co se snažím, je vykonat mučednickou operaci za pomocí aut bez řidiče. Vše je perfektní, zbývá jen program.”

Salah prý potřeboval pomoc Stara, který měl přístup k materiálům potřebným na výrobu bomby, a oba pracovali na testovacím zařízení v bytě nad obchodem v Chesterfieldu, kde Star pracoval.

Podle prokuratury se Star zradikalizoval během velice krátké doby. V listopadu 2017 sdílel propagační video Islámského státu ukazující popravy a bojové akce. Právě jeho aktivity na sociální sítí ukazují náhlý a radikální vývoj z tzv. umírněného muslima na extremistu.

Oba byli zatčeni v prosinci 2017. Při domovních prohlídkách se u nich našly dva samurajské meče, tři vzduchovky, domácí pyrotechnika, rozbušky a láhev plná kyseliny.

Oba, i přes získané důkazy, svou vinu popírají.

Komentáře

komentáře