Srbský prezident musel ukončit návštěvu Kosova kvůli blokádám Albánců a údajné střelbě

0

Kosovští Albánci dnes zablokovali silnice a pálili pneumatiky na plánované trase srbského prezidenta, který přijel tuto bývalou srbskou provincii navštívit. Během své dvoudenní návštěvy chtěl v centrálním Kosovu navštívit srbskou vesnici, ale Albánci cestu zablokovali barikádami a v návštěvě mu zabránili.

Prezident Alexandr Vučič byl na cestě do Drenice zastaven kosovskou policií a bylo mu řečeno, že z bezpečnostních důvodů nemůže pokračovat dál. Drenica byla místem, kde v roce 1998 srbské jednotky poprvé zasáhly proti albánským separatistům.

Kosovský prezident Hashim Thaci, který je podezřelý z válečných zločinů, řekl, že odpor občanů Kosova vůči srbskému prezidentovi je pochopitelný, ale vyzval ke klidu. Na svém Facebooku napsal, že blokáda “ukazuje, že bolest a válečná zranění jsou stále čerstvá”, ale že protesty a blokády silnic věci nepomohou.

Ke zrušení povolení srbskému prezidentovi cestovat do Drenice se vyjádřil i kosovský premiér Ramush Haradinaj, který řekl, že bezpečnost občanů je nadevše.

Srbský prezident Vučič prohlásil, že od zátarasů byla slyšet střelba.

“Nemám rád zbraně, ale nikomu nedovolíme, aby Srby v Kosovu napadal,” řekl. Neřekl, jak by to provedl, jen zdůraznil, že nemá v úmyslu Srby v Kosovu vyzbrojovat.

“Nehrajeme si na hrdiny, ale žádám všechny na druhé straně, aby vzali má slova vážně. Nebudu váhat chránit naše lidi, když naši lidé budou v jakékoliv části Kosova napadeni.”

Komentáře

komentáře