Dánský pozorovatel OSCE byl prý šokován “nedemokratičností” švédských voleb

0

Poté, co byly volby ve Švédsku poprvé monitorované Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE), pozorovatelé vyjádřili na švédským “nedemokratickým” systémem šok.

Dánský delegát Michael Aastrup Jensen, který dříve monitoroval volby v Rusku a ve východní Evropě, řekl: “Ze všech sledování, kterých jsem se účastnil, jsem neviděl nic tak nedemokratického, jako je švédský volební systém.”

Jensen, který je zahraničně politický mluvčí pro vládní dánskou stranu Venstre, řekl, že hlavní problém je nedostatek soukromí pro voliče při vhazování hlasu.

Každá strana má úplně jiné hlasovací lístky, a ty se vybírají veřejně. Volič si hlasovací lístek vybere v hlasovací místnosti před lidmi a pak jej vhazuje do urny.

“Nic takového ani vzdáleně nepřipomíná evropské volební standardy, nebo cokoliv, co bychom dovolili ve východní Evropě,” řekl.

Jensen, který navštívil několik volebních místností v Malmö, tvrdí, že viděl, jak před volebními místnostmi stojí aktivisté různých stran a snaží se lidem dávat hlasovací lístky jejich partají.

Jensen chce o svém pozorování informovat Radu Evropy a docílit toho, aby Švédsko během voleb používalo standardy, které jsou běžné kdekoliv jinde na světě.

Komentáře

komentáře