Švédsko si změnu nezvolilo. Švédští demokraté posílili, ale nezazářili

0

Pro Švédské demokraty byly včerejší volby svým způsobem Pyrrhovým vítězstvím. Posílili, ale ani v nejmenším nenaplnili očekávání dřívějších volebních průzkumů, které jim někdy přisuzovaly více než 25 procent. I přes obrovské problémy, které země kvůli migrantům zažívá, získali jen o necelých 5 procent více, než před čtyřmi roky, kdy ještě celá migrační krize nevypukla naplno. Vzhledem k demografickým změnám v této zemi je také zřejmé, že příští volby už SD také na vítězství nedosáhne, protože migranti volí jejich oblíbenou sociální demokracii.

Ještě k výsledkům obecně. Levice i pravice dosáhli prakticky shodného výsledku a nemožnosti sami od sebe sestavit většinovou vládu. Předseda SD Jimmie Åkesson v této souvislosti vyslal směrem k předsedovi Umírněných přátelský vzkaz vybízející ke spolupráci, ale vzhledem k tomu, že všechny strany v kampani jakoukoliv spolupráci s SD odmítly, nic z toho jistě nebude.

A nyní řeč čísel. Nejprve srovnání s rokem 2014.

Pokud jde o pořadí, je stejné jako tehdy. Zvítězili sociální demokraté, druzí jsou Umírnění a třetí Švédští demokraté. Jen ty první dvě strany oslabily a SD posílili. Rok 2014 versus 2018. Sociální demokracie – 31 / 28,4 %. Umírnění – 23,3 / 19,8 %. Švédští demokraté – 12,9 / 17,6 %.

K současným 49 poslancům SD jich nyní přibude dalších 13 na celkových 62. V celém parlamentu je pak 349 křesel.

Z volebních stránek je možné se i dozvědět, kde Švédští demokraté bodovali nejvíce. A velká města to pochopitelné nebyla. Tato kosmopolitní hnízda přitahují jiný typ obyvatel, než jsou voliči SD. Stockholm 9,8 procent. Göteborg 13,5 procent. Malmö 17 procent. Uppsala 11,6 procent. Linköping 13,2 procent. Naopak v menších oblastech SD dosáhli i na více než 20 procent. Tedy všude tam, kde žijí spíše Švédi, než cizinci, a kde jsou lidé více tradiční, než “pokrokoví”.

Ať dopadnou povolební jednání jakkoliv, nic dobrého z nich zřejmě nevyjde. Švédsko bude ve feminizaci celé společnosti a ghettoizaci a islamizaci předměstí velkých měst pokračovat dál.

Komentáře

komentáře