Americký senátor se setkal s Assadem. Obvinil Británii, že připravuje falešný chemický útok

0

Americký státní republikánský senátor za Virginii Richard H. Black je obviňován z toho, že prý šíří syrskou propagandu, když v arabské televizi řekl, že věří, že britská tajná služba chystá chemický útok proti syrským civilistům, ze kterého pak obviní Assada, aby se vytvořila záminka pro vojenskou akci. K jeho výrokům se vyjádřil list Washington Post, americké ministerstvo zahraničí a britské velvyslanectví.

Black upřesnil, že nemyslel, že by útok měli provést přímo Britové, ale že by s jeho provedením pomohli islamistům. Také řekl, že dřívější falešné útoky byly organizovány Brity, kteří na nich spolupracovali s Bílými přilbami.

“To, co mohu říct, je, že plánují falešný útok, ne pravý, ale takový, kde nejprve dostanou lidi z města a budou mít vycvičené lidi, kteří budou představovat oběti chemického útoku,” řekl Black pro Washington Post. “A plán je využít Bílé přilby, které u těchto představení byly vždy přítomné, aby zobrazily útok.”

Zda k chemickým útokům v Sýrii dochází nebo ne, se nedá bezpečně ověřit. Nikomu se nedá spolehlivě věřit. Američané i Britové lhali už tolikrát, že když náhodou mluví pravdu, nepoznáte to. A i Rusové mají své zájmy a své důvody manipulovat. A tak zbývá jen zdravý rozum, kterému nedává žádný smysl, aby Assad nebo Rusové proti civilistům chemické zbraně použili. Jejich použití jim nepomůže, právě naopak. Vyvolá reakci Západu, který pak proti Assadovi zasáhne. Podle zdravého rozumu má na podobných útocích skutečně zájem jen Assadova protistrana. A představa, že je Assad šílenec, který všemu navzdory chce své obyvatele zabíjet plynem, je prostě nesmyslná.

Američané i Britové shodně tvrdí, že Assad prý už v minulosti chemickými zbraněmi útočil, a že Black šíří ruskou propagandu, které nelze věřit.

Black je vyznamenaný veterán z Vietnamu, který do své penze působil na ministerstvu obrany jako právník. Podle svých slov vnímá Assada jako ochránce syrských křesťanů a hráz proti islámskému extremismu. Chce, aby byl v Sýrii mír a aby se Amerika do tamního konfliktu nenechala zatáhnout.

Komentáře

komentáře