Dnes se v Evropském parlamentu hlasuje o Maďarsku. Orbán slibuje vzdor

0

Maďarský premiér Viktor Orbán odsoudil kritiky a potvrdil svůj pevný postoj vůči možným sankcím ze strany Evropské unie a blok obvinil ze zneuctění maďarského lidu.

Maďarský vůdce promluvil před Evropským parlamentem včera poté, co europoslankyně za holandskou stranu Zelených Judith Sargentini obvinila maďarskou vládu z korupce, ubližování migrantům, omezení svobody slova a tisku a dalších věcí včetně “patriarchálních postojům” vůči ženám.

Orbán ve své řeči tvrdil, že tento report šel za hranice a mohl dokonce porušit zakládající principy EU. EU obvinil ze zneužití moci.

Také řekl, že EU nerespektuje vůli Maďarů: “To co říkáte, není nic jiné, než že Maďarům nemůže být svěřena důvěra rozhodovat o tom, co je pro ně nejlepší. Věříte tomu, že víte lépe než Maďaři, co je pro ně dobré.

“Odmítám, aby síly Evropského parlamentu podporující migraci a migranty vyhrožovaly, pomlouvaly a s nepravdivými obviněními hanobily Maďarsko a maďarský lid. Jakékoliv rozhodnutí učiníte, Maďarsko se před vydíráním neskloní, Maďarsko bude bránit své hranice, zastaví nelegální migraci a ochrání svá práva. A když to bude třeba, i před vámi.”

Několik členů Evropské lidové strany, což je parlamentní skupina v Evropském parlamentu, jejíž součástí je i Orbánův Didesz, sankce proti Maďarsku otevřeně podpořili, včetně rakouského kancléře Kurze. Ten v pondělí řekl: “Ohledně zákona nelze dělat žádné kompromisy. Základní hodnoty musejí být chráněny.”

Kurzův koaliční partner, patriot Heinz-Christian Strache, vůdce FPÖ, zastává opačný postoj, a Orbána vyzval k založení nové parlamentní skupiny v Evropském parlamentu. Bývalý předseda UKIP Nigel Farage Orbána také vyzval, aby se připojil ke “klubu Brexitu” a pochválil ho za jeho postoj vůči Sorosovi.

Během včerejšího slyšení Farage Orbánovi řekl: “Stojíte tu zde před exemplárním soudem, kde banda politických nýmandů vstává, ukazuje na vás prstem a křičí a užívá si svou odpolední nenávist (odkaz na román 1984). A hlavní prokurátor, komisař, který pochází z nevolené vlády, má tu odvahu vás školit o demokracii.

“To, co se tu ve skutečnosti pane Orbáne děje, je to, že jen obnovují Brežňevovu doktrínu omezené suverenity. Nemá smysl v této unii předstírat, že jste nezávislý, nemá smysl předstírat, že řídíte svou vlastní zemi a Článek 7 je nový způsob, jak toho docílit.”

Komentáře

komentáře