Jak mě Anglo-americká vysoká škola “odstranila”

0

V úterý mi přišel email od jedné z pracovnic Anglo-americké vysoké školy, kde jsem před lety studoval. Jeho text byl následující:

Drahý Filipe. Ber na vědomí, že jsi byl nedávno odstraněn z Facebookové skupiny Anglo-americké vysoké školy kvůli aktivitě, která neměla souvislost s účelem platformy a byla v rozporu s politiku sociálních médií, která je přiložena k tomuto emailu.

Měl jsem tušení už od pondělí, kdy se tato skupina, ve které je mnoho současných i minulých studentů změnila z veřejné na soukromou a administrátoři zveřejnili příspěvek o tom, že nemáme v diskusích jeden druhému vyhrožovat a že kdo nebude dodržovat Social Media Policy, toho mohou odstranit. Příspěvek jsem okomentoval výsměšným smajlíkem, protože jsem chápal, že jde o pokračování před nedávnem započaté cenzury v této skupině. A byl jsem odstraněn.

Na Anglo-americké vysoké škole v Praze, což je mezinárodní vysoká škola s mnoha různými obory, kde vyučujícím i pracovním jazykem je angličtina, jsem studoval mezi lety 2001 až 2004, kdy jsem získal titul Bachelor of Business Administration.

Studium mi zaskřípalo dvakrát. Jednou, když jsem musel opakovat předmět Business Ethics, kde jsem se názorově střetl s krajně levicovou profesorkou, která mi dala známku D, ačkoliv jsem takto válčil jen s matematikou a vše ostatní mi šlo. A pak v posledním semestru, kdy na školu přišel anonym od údajné matky údajné studentky, která se prý kvůli mně bojí chodit do školy.

Za mými zády se tehdy rozběhlo rozsáhlé vyšetřování ohledně mých školních aktivit, o kterých mi přišli říct makedonští studenti ze Studentské rady. Tehdy ale byla škola plná normálních lidí a ač jsme mohli mít s ostatními rozdílné názory, diskutovali jsme o nich a nesnažili se diskusi vyhrát tím, že druhého umlčíme. Profesoři i studenti se za mě postavili a na škole jsem směl zůstat. Anonym se hodil do koše.

Škola si udržuje kontakt se všemi svými bývalými studenty, což dříve probíhalo hlavně přes email, a později, se založením Facebooku v tam speciálně zřízené skupině. Byl jsem její člen od začátku. I Facebook jsem vlastně měl díky americkým studentům na škole už v červnu 2007, kdy ho u nás skoro nikdo neznal.

V této skupině se vždy řešily jen studijní věci a věci spojené s chodem studentského života. Proto jsem skupinu jen sledoval, ale do příspěvků nijak nezasahoval. To se ovšem změnilo asi před měsícem, kdy dvě studentky ve spolupráci s krajně levicovým plátkem Alarm vytvořily článek, že je měl jeden z profesorů sexuálně obtěžovat. V diskusi jsem to komentoval tak, že Alarm je komunistický magazín, nicméně dále v diskusi jsem napsal, že pokud je obsah článku pravda, je to samozřejmě špatně. V části diskuse pak někteří lidé řešili, že jsem prý nacista, ale to bylo celé.

Další příspěvek, do kterého jsem vpadl, byl příspěvek jedné z profesorek, která lamentovala nad tím, že chce Maďarsko zrušit genderová studia. Napsal jsem “Konečně” a později se ještě v diskusi střetl s jedním hysterickým člověkem, který Orbána a Trumpa nazýval nacistou a jeho příspěvky byly směsí hlouposti a levicového fanatismu. Většina diskutujících si z genderových studií dělala legraci a profesorce se reakci, v kterou doufala, nepodařilo vyvolat. Někdo se mě pak zeptal, jestli jsem vůbec na školu chodil, čemuž profesorka dala lajk, a poté, aniž bych měl možnost reagovat, vypnula komentáře.

Napsal jsem tedy samostatný příspěvek, ve kterém jsem uvedl, že jsem byl samozřejmě studentem školy, jinak bych ve skupině nebyl, a profesorku jsem obvinil z nedemokratických postojů za to, že vypíná komentáře u svých kontroverzních příspěvků. To konečně udělala i s nějakou pozvánkou na jakousi feministickou sešlost. Zbaběle zveřejní kontroverzní obsah a vypne u něj komentáře, aby její postoje nemohl nikdo konfrontovat.

A to bylo, co se mé aktivity ve skupině týče, vše. Nyní, po pár týdnech mlčení, se mě rozhodli odstranit, abych nenarušoval jejich svět, kde zpochybňovat feminismus a genderová studia rovná se vyobcování z “komunity”.

Zaměstnankyni školy, která mi poslala mail o mém odstranění, jsem odepsal zpět s dotazem, zda může být konkrétní. Neodepsala. Poslal jsem mail i většině vedení školy, zda mi to někdo může vysvětlit. Neodepsali. Buď to nečetli, nebo s tím souhlasí. Každopádně to vykresluje současný stav svobodné diskuse na některých vysokých školách.

Vysoké školy byly vždy místem, kde se spolu studenti i profesoři názorově střetávali. Oprava, vždy ne. V naší zemi to nešlo během Protektorátu a během socialismu. To byla povolena jen jedna názorová linie. Kdo se vyjádřil jinak, byl odstraněn. S rozmachem krajně levicových idejí, ke kterým feminismus a genderismus zcela jistě patří, se neochota diskutovat vrací. A s ní i cenzura názorových soupeřů. Ve spojení se západními vysokými školami, hlavně v Británii, už jsem o tom psal několikrát. Nazývají to pokrokem, ale já to nazývám svinstvem. Bojí se se mnou diskutovat, a tak nejprve diskusi úplně vypnou, a pak, aby mi zabránili se vyjadřovat jinak, mě odstraní. Vítejte v novém světě.

Komentáře

komentáře