Domů Pevnost Evropa Macron se omluvil za smrt komunistického aktivisty, který byl před 60 lety...

Macron se omluvil za smrt komunistického aktivisty, který byl před 60 lety popraven v Alžírsku

0

Alžírsko bylo francouzskou kolonií a získalo samostatnost po 7 let dlouhých bojích v roce 1962. Francie tuto otrokářskou a pirátskou zemi obsadila v roce 1830, aby v ní sjednala pořádek a civilizovala ji. Ačkoliv otrokářství a pirátství po příchodu Francouzů skončilo, s místní muslimskou populací francouzští kolonisté nikdy pevné vztahy nenavázali.

V roce 1945, přesně na konci Druhé světové války, napadli alžírští militanti osadníky ve venkovských oblastech okolo města Setif. Masakr si vyžádal 102 bílých obětí. Francouzská reakce v té době byla tvrdá, a v odvetě vojáci spolu s osadníky pobili několik tisíc muslimů v incidentu, který je nazýván Masakr v Sétif a Guelmě. O devět let později pak začalo celostátní muslimské povstání proti Francouzům a všem jejich spojencům, včetně alžírských vojáků bojujících na francouzské straně, kterým se říkalo harkis.

Většina Francouzů boj své země proti alžírským vzbouřencům podporovala, ale našli se i výjimky. Jednou z nich byl komunista Maurice Audin. Ten fungoval na univerzitě v Algiers jako učitel a už v době války podporoval nepřítele. Byl zatčen, a buď byl umučen k smrti, nebo byl mučen, a pak popraven. A za smrt tohoto zrádce se dnes francouzský prezident Macron omluvil. Pokud bychom hledali podobnost v české historii, bylo by to jako by se nějaký český prezident omlouval za popravu zrádce parašutistů Čurdy českými úřady po konci války.

Proti komu tehdy francouzští vojáci vlastně bojovali? Pro vykreslení si připomeňme události z roku 1955, které jsou známy jako Masakr u Philippeville.

Na město s francouzskou posádkou tehdy zaútočily alžírské guerilly, které se předtím ve městě ukryly. Zatímco tisíce muslimských rolníků s křikem džihád vtrhly do města se sekerami, noži a motykami s úmyslem zabít tolik Francouzů, kolik to bude možné, alžírská komanda napadla vojáky ze zálohy. Vesničanům se povedlo zabít 71 francouzských civilistů, jejichž smrt jistě nebyla nic hezkého, a spolu s nimi i 52 muslimů, které považovali za kolaboranty. Útok na vojáky se militantům nepovedl, a skončili s těžkými ztrátami. To hlavní se ale odehrálo mimo město v sulfurovém dole El-Halia.

Tam žila komunita 130 Evropanů vedle asi dvou tisíc alžírských muslimů. Ačkoliv jejich soužití bylo zdánlivě klidné, když muslimy začali militanti přesvědčovat, ať na své bílé sousedy bez obav zaútočí, protože do Alžírska prý vstupuje egyptská muslimská armáda, která Francouze vyžene, udělali to.

Krátce po poledni 20.srpna se čtyři skupiny alžírských komand doprovázené místními muslimy vrhly na osadu a v její evropské části postupovaly systematicky dům od domu. Muslimové povraždili 37 civilistů, kdy ženy znásilnili, rozsekali na kousky a uřezali jim hlavy a na kusy rozsekali i jejich děti. Stejný osud čekal i muže, kteří se z práce vrátili domů na oběd. Masakr přežili jen nemnozí, kteří se dokázali zabarikádovat a vydržet, než dorazila armáda.

A ta dorazila. O tři hodiny později, jako andělé smrti, přijeli francouzští parašutisté s rozkazem nebrat žádné zajatce. Přesto jich 150 zajali, ale jen proto, aby je druhý den hromadně popravili. Poté, co byli hotovi s guerrillami, shromáždili muslimské civilisty, které z účasti na masakru podezírali, a popravili i je.

Když si s muslimy začali vyřizovat účty bílí, kterým se v Alžírsku říkalo pied-noirs, dívali se stranou. Neměli zájem muslimy chránit poté, co viděli, a poté, co manžel jedné zavražděné na jejím pohřbu popisoval kruté detaily její smrti, když ji nejprve skupinově znásilnili a poté ji rozřezali vagínu a nechali vykrvácet. Vyvrcholením pak byl masakr stovek muslimů osadníky na místním fotbalovém stadionu, na který francouzští parašutisté dohlíželi.

Když byl pak jeden příslušník guerrill parašutisty vyslýchán a ptali se ho, proč zabíjel ženy a děti, odpověděl, že mu povstalci z FLN řekli, že je důležité všechny Francouze zabít. A tak zabil každého, na koho narazil. Jeden z parašutistů mu předtím, než mu vypálil kulku do hlavy, řekl:

“Nevím, co si o tom, co si udělal, myslí Alláh – musíš jít a vysvětlit mu to. Zabil jsi nevinné, ženy a děti. Tak musíš zemřít. To je zákon parašutistů.”

Komentáře

komentáře