Rodičovská manipulace? Devítiletá dívka v Austrálii odmítla stát při hymně kvůli Aborigincům

0

Australská levice má novou hrdinku, ač každému musí být jasné, že se jedná o umělou kauzu. Teprve devítiletá Harper Nielsen odmítla ve škole při zvuku hymny povstat na protest proti tomu, že hymna ignoruje existenci populace Aboriginců. Fakt, že se kauza dostala do světových médií, ukazuje, že na její prosazení měl někdo zájem.

Představte si to. Uděláte ve škole nějaké gesto, a média z celého světa se o tom zázračně dozvědí a chtějí o tom informovat. Stalo se vám to někdy? Pochybuji. Malé Harper se to ale povedlo.

Kenmore South State School je malá škola na kraji Brisbane, jakých jsou jen v tomto městě stovky. Malá dívka si při zvuku hymny odmítne stoupnout, což je proti pravidlům. V devíti letech byste jednoduše učitele poslouchat měli. Harper skončí v ředitelně, kde prý po ní chtějí, aby napsala písemnou omluvu. Nabízejí ji, že u hymny nemusí být přítomna, ale Harper trvá na tom, že přítomna chce být, ale chce sedět, aby tím protestovala. Škola to odmítá a dívce hrozí vyloučením. Když pak člověk vidí rozhovor s rodiči, je mu jasné, odkud vítr fouká.

Otec říká, že se jeho dcera jen snaží napravit věci, které nejsou správné. A ta na svůj věk podezřele “uvědoměle” australskou hymnu analyzuje. Když se v ní prý zpívá “Vzhůru jasná Austrálie”, mluví se prý o bílých lidech. A když se zpívá “Jsme mladí”, ignorují se prý Aboriginci, kteří kontinent obývali více než 50 tisíc let. A po celou tu dobu v podstatě v nezměněné primitivní podobě.

Což o to. Malá Harper, respektive její rodiče, kteří ji naočkovali, má zřejmě pravdu. Austrálie měla až do 60. let minulého století politiku Bílé Austrálie a Aboriginci byli vnímání jako cizí element. Jejich průměrné IQ se obecně udává okolo 65 bodů, což slušně řečeno není mnoho. Když bílí do Austrálie přišli a nakonec z ní vytvořili nový stát a s ním i hymnu, neměli nejmenší důvod počítat Aborigince za stejné Australany, jako byli oni sami. Oni byli Australané, a Aboriginci byli Aboriginci. Konečně, drtivá většina australského území ve vnitrozemí je jejich rezervací. Jakýmsi státem ve státě.

Čin Harper se na australské politické scéně s velkým pochopením nesetkal. Někteří škole doporučují, aby ji vyhodila, ale je jasné, že tím by se z ní stala mučednice. Ustojí Austrálie tlak na své kořeny?

Komentáře

komentáře