Soud v Turecku zamítl otevření chrámu Hagia Sofia pro islámské modlitby

0

Ústavní soud v Turecku dnes zamítl žádost, aby chrám Hagia Sofia v Istanbulu, který nyní slouží jako muzeum, byl otevřen pro islámské modlitby.

Asociace, která o povolení islámských modliteb požádala, tvrdí, že zákaz modlení v Hagia Sofia porušuje svobodu náboženství.

Hagia Sofia byla v hlavním městě východořímské říše a kolébce ortodoxního křesťanství Cařihradu postavena v 6.století jako kostel a stal se sídlem patriarchy tohoto města měst. Fascinující historie Cařihradu je historií východní brány naší skvělé civilizace, kde se střetával Západ s Východem a kde byzantští celá staletí odolávali útokům asijských a arabských armád. Tento boj se později stal svatou válkou, kdy byl Cařihrad od samého vzniku islámu terčem muslimské svaté války – džihádu, a ve Středozemním moři, v Malé Asii, v oblasti dnešní Sýrie i na severním pobřeží Afriky se muži Západu stovky let střetávali s našimi nepřáteli.

Tato dlouhá historie zažila dny naší slávy, kdy byzantští a další křesťané vyrvali z rukou nepřátel jimi předtím obsazená města nebo ostrovy, aby je později zase ztratili. Dlouhý boj, ve kterém Evropa s islámskými armádami krvácela na bojištích v Evropě i mimo ní, nakonec naše uvrhla do defenzívy, a nakonec proti obrovské přesile muslimských vojsk stál jen sám Cařihrad. Příběh jeho poslední obrany, kdy císař Konstantin XI. padl mezi svými vojáky jako jeden z nich ve chvíli, kdy muslimové vtrhli do města, se stal příběhem Pádu Cařihradu. Od roku 1453 je toto naše staré město v rukou cizích a Hagia Sofia sloužila až do 30.let minulého století jako mešita.

Tehdy se díky sekulárnímu směřování Turecka Hagia Sofia proměnila v muzeum otevřenému všem. Snahy o proměnu chrámu zpět v mešitu byly zatím vždy zamítnuty. V posledních letech ale, díky islamistickému prezidentovi Erdoganovi, tyto snahy sílí.

Každý řecký vlastenec sní o tom, že nad Cařihradem znovu zavlaje řecká vlajka a Hagia Sofia zažije křesťanskou bohoslužbu. Je to epický příběh jak z Pána prstenů, jen s tím rozdílem, že jej žijeme. Vrátí se Cařihrad znovu zpět těm, kterým byl kdysi vyrván?

Komentáře

komentáře